E posta adresi nedir? Geçerli e posta isim önerileri

9

2021 yılı geldiğinde e-posta sözcüğünün ne anlama geldiğini bilmeyen pek az kişi vardır. Bu yazımda kısaca e-posta adresi nedir değinip geçerli e posta örnekleri üzerinde duracağım.

E posta nedir?

E posta için mektubun internet üzerinden gönderilen dijitalleşmiş hali şeklinde bahsedebiliriz. Mektup gibi üzerine pul yapıştırmaya, postaneye gidip bırakmaya veya gönderim karşılığında para ödemenize de gerek yoktur. İnternet bağlantısı olan her noktadan bilgisayarınız, tablet veya cep telefonunuz aracılığıyla e posta gönderimi yapabilirsiniz. Ayrıca gönderim yaptığınız kişiye anlık olarak ulaşacağı için çok hızlı bir iletişim aracı olarak kabul görmektedir.

E posta ne işe yarar?

E posta iletişim kurmayı sağlar. Günlük olarak milyarlarca e posta gönderilmektedir. İş iletişiminde en sık kullanılan araçtır. Çoğu iş e posta üzerinden yürümektedir. E posta ile bilgiler, direktifler, iş aktarımları gerçekleşir. Ayrıca yazı yanında resim, word, excel, pdf gibi ek dosyalarda gönderilebilmektedir. 

Kişisel hayatta whatsapp gibi uygulamalarla anlık mesajlaşma tercih edildiği için e posta gönderimi pek yaygın değildir.

Yapı olarak; kullanıcı adı, adres işareti, hesabın oluşturulduğu web sitesinin sunucu adı, nokta ve site uzantısı şeklinde yazılır. Yani iletisim@nasilyapariz.com gibi.

E posta alabileceğiniz siteler nelerdir?

Kendinize ait bir web sitesi veya firmanız yoska e posta için ayrıca bir para ödemenize de gerek yoktur. İstediğiniz kadar e posta adresini bedavaya kullanabilirsiniz. Hiçbir e posta sağlayıcısı size sınır koymaz ve dilediğiniz kadar ücretsiz e posta hesabı açabilirsiniz.

Aşağıda en yaygın kullanılan e posta sağlayıcılarını sıralayacağım. Bu sitelere girip ücretsiz e posta hesabı açabilirsiniz.

  1. Gmail
  2. Yahoo
  3. Outlook
  4. Yandex

E-posta örnekleri

E posta adresleri nasıl olmalıdır? Geçerli ve uygun e posta adresleri örnekleri nelerdir?

Öncelikle uygun e posta adresi akılda kalıcı olmalıdır ve bir anlam ifade etmelidir. Aşağıda biraz daha detaya gireceğim fakat kısaca örnek vermek gerekirse uygun ve geçerli e posta adresi için kullanabileceğiniz isimler arasında takımınızı, isminizi, ünvanınızı seçebilirsiniz. Seçim yaparken dikkatli olun. Hiçbir işveren iş başvurusu için gelen bir e posta’da bir takım adını görmek istemez. Belki kullanım şeklinize göre birkaç adet e posta adresi açabilirsiniz.

izmirli.doktor.35@gmail, mehmetkorkmaz@gmail.com, besiktas1907@gmail.com gibi e posta adres isimleri kullanışlı, geçerli ve uygun e posta örnekleridir. Her zaman bahsettiğim gibi daha önceden kullanan birileri bulunmuyorsa bu adres ve benzer örnekleri kullanabilirsiniz.

E posta için kötü örneklerden bahsetmek gerekirse, bu örnekler için anlamsız isim ve sayı kombinasyonlarını örnek gösterebiliriz. Ayrıca çok uzun e posta isimleri de akılda kalıcılık açısından zor olacağı için kötü bir örnek olacaktır.

Qwerty1245232@gmail.com, izmirli.35.doktor.909090@gmail.com, ahmetsert.923829382983239@gmail.com gibi adresler akılda kalması açısından zordur ve anlamsız olmalarından dolayı pek tercih edilmemelidir.

Gmail, Yahoo veya Outlook gibi servis sağlayıcılardan aldığınız e-posta adreslerinde, kullanıcı adı olarak her türlü ismi seçebilirsiniz. Tek koşul daha önce öyle bir isme ait e-posta adresi bulunmamasıdır.

Genellikle kişinin adı-soyadı(ahmetyilmaz@gmail.com) şeklinde tercihler yapılmaktadır. Kendi isim ve soyad kombinasyonunuz daha önceden mevcutsa belki doğum yılınızı(ahmetyilmaz75@gmail.com) isminizin sonuna ekleyerek seçim yapabilirsiniz.

Birkaç tane daha gmail e posta örnekleri isterseniz aşağıdaki gibi e posta adreslerini kullanabilirsiniz.

Fenerbahçe1984@gmail.com
Mertcangoz27@gmail.com

Veya isim veya takım istemiyorum farklı gmail e posta örneği olsun derseniz, sizin için anlam ifade eden başka türlü isimleride kullanabilirsiniz.

Matrix filmini seven biri mesela örnek e posta ismi olarak; neo.1995@gmail.com gibi bir tercih yapabilir. Tek başına “neo” kesinlikle alınmış olacağından sonuna belki doğum tarihi veya her hangi bir rakam kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim e-posta adresleri örnekleri tamamen kişisel kullanım içindir. Arkadaşlar arası mailleşme, web sitelerine üye olurken, vs. kullanılabilir ama takım ismi, ünlü ismi, şehir ismi kullanılan bir e posta adresi ile iş başvurusu yapılmamalı veya samimi olmadığınız bir kişiye e posta gönderilmemelidir.

Sonuç:

Geçerli e posta örnekleri

ahmetgursoy@outlook.com

ahmetgursoy1987@gmail.com

fenerbahce1907@yahoo.com

dr.ahmet.gursoy@yandex.com

izmirli.neo1907@hotmail.com

şeklide çoğaltabiliriz. Burada kullanılan kombinasyonları gördüğünüz gibi sevdiğiniz bir karakter ismi, takımınız, isim ve soyadınız, doğum yılınız şeklinde olabilir.


Kurumsal e posta veya kişisel web sitenize ait e posta örnekleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer işinize ait bir web siteniz varsa ve web sitenizin sunucu adı ile bir mail açmak istiyorsanız, belli standartlara uymakta fayda olacaktır.

Mesela ABC isimli bir firmasınız ve satış, danışmanlık işi yapıyorsunuz. Web sitenizin adresi www.abc.com olarak farzedelim.

Kullanacağınız e-posta örnekleri sunduğunuz hizmeti yansıtmalı.

Satış ile ilgili konular için satis@abc.com, danışmanlık ile ilgili konular için destek@abc.com şeklinde farklı e-posta örnekleri kullanmalısınız. Firma ile ilgili genel iletişim adresi olarakta bilgi@abc.com veya info@abc.com isimlerini kullanabilirsiniz.

Bulunduğunuz departman, sunduğunuz hizmetler dahilinde yukarıda ki paragrafta anlatmak istediğim gibi bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim genel standartlar olup birçok kişi ve firmanın tercihleridir. Elbette kendi veya çalıştığınız firmada kişisel mail adresinizde olacaktır. Burada ki genel tercih isim ve soyad şeklinde olmaktadir. Yani Ahmet Yılmaz isimli bir çalışan için uygun e posta adresi ismi ahmetyilmaz@abc.com şeklinde olacaktır. Bir şirkette aynı isim ve soyisme sahip iki kişinin bulunması oldukça güçtür, o yüzden tüm çalışanlar kendi isim ve soyisminde e posta adreslerini kullanabilirler.

Kurumsal e posta örnekleri

Kurumsal e posta örnekleri

Kurumsal bir firmada çalışıyorsanız zaten size verilen e posta adresini kullanmaya mecbursunuz. Bu da genellikle isim ve soyadınızdan oluşan bir e posta örneği olacaktır. Mesela ford firmasında çalışıyor ve isminiz aysel gürel ise muhtemel e posta adresiniz de ayselgurel@ford.com.tr şeklinde olacaktır.

Siz kurumsallaşmaya çalışan bir firmaysanız ve uygun kurumsal e posta örnekleri arıyorsanız bahsettiğim şekildeki kullanım en uygunu olacaktır. Çalışanlar için isim ve soyad örneği ayseşgurel@firmaisminiz.com.tr, departmanlar için de yine satıs@firmaisminiz.com.tr, destek@firmaisminiz.com.tr, vb örnekleri çoğaltıp kullanabilirsiniz.


E posta örnekleri İngilizce

İngilizce e posta örnekleri

İngilizce e posta örnekleri için birçok farklı seçenek kullanabilirsiniz.

Neden ingilizce e posta örnekleri kullanmayı tercih edebilirsiniz?

İngilizce dili destekleyen bir web siteniz olabilir, global bir firmanız vardır ve iletişim için yabancılara ingilizce e posta adresinizi sunmak isteyebilirsiniz veya tamamen kendi kişisel tercihiniz olarak ingilizce bir e posta örneği tercih edebilirsiniz.

Kişisel e postanız için ingilizce e posta örnekleri

Burada kendinizi sınırlandırmanıza gerek yoktur. İstediğiniz bütün örnekleri tercih edebilirsiniz. Tek şart daha önceden kullanılmayan bir isim olmasıdır. Gmail, Yandex, Outlook veya hangi e posta sağlayıcısı olursa olsun daha önceden kayıt olmamış tüm isimler kullanımınıza açıktır. Örnekler tamamen kişisel olacağı için sizi bir tavsiyede bulunamam ama aklıma gelen birkaç örnek uydurabilirim.

showmustgoon@gmail.com
king@outlook.com
iamthewinner@yandex.com
unforgettable@gmail.com

gibi kafamdan uydurduğum isimleri tercih edebilirsiniz. Bu örnekler daha önceden tercih edilmişse başına veya sonuna doğum yılınızın son iki hanesi veya sizin için anlamlı olan sayı ekleyebilirsiniz.
King1984@outlook.com gibi…

Yine yukarıda bahsettiğim e posta adresi örnekleri tamamen kişisel kullanım içindir. Yani web sitesi üyelikleri, arkadaşlar arası yazışmalar. Bu adresleri iş için kullanmanız sakıncalıdır çünkü sizi ciddi bir görüntüden uzaklaştırır.

Global bir şirket veya web siteniz var ve onun için İngilizce e posta örnekleri seçimi içinse aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz.

www.abc.com gibi bir web siteniz var ve bu uzantı ile alakalı ingilizce e posta örneği arıyorsanız.

Satış departmanı için: sales@abc.com
Destek veya bilgi için size ulaşmalarını istiyorsanız: info@abc.com
İnsan kaynakları başvurusu olacaksa: hr@abc.com – buradaki hr’nin anlamı human resources yani türkçe olarak insan kaynaklarıdır.
Teknik departman için kullanılacak bir e posta örneği için: it@abc.com olabilir. Buradaki it anlam olarak “information technology” yani bilişim teknolojileridir.

Yine şirket için şahıs maillerinde isim ve soyisim tercih edilmesi uygun olacaktır. John Doe’nun e posta adresi johndoe@abc.com şeklinde olacaktır.

E Posta ile ilgili yardımcı yazılar

E Posta Nasıl Gönderilir?
E Posta Adresi Nasıl Alınır?

Paylas.

9 yorum

  1. Pingback: E posta nasıl gönderilir?

  2. Pingback: E Posta Adresi Ne Demek

  3. Pingback: mail örnekleri

Yorum Yap