E posta nedir? E-posta örnekleri?

5

E posta, internet üzerinden gönderilen mektubun dijitale dönüşmüş halidir. Mektup gibi üzerine pul yapıştırmaya, postaneye gidip bırakmaya veya gönderim karşılığında para ödemenize gerek yoktur.

İnternet bağlantısı olan her noktadan bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuz vasıtasıyla e-posta gönderebilirsiniz.

Yapı olarak; kullanıcı adı, adres işareti, hesabın oluşturulduğu web sitesinin sunucu adı, nokta ve site uzantısı şeklinde yazılır. Yani iletisim@nasilyapariz.com gibi.

Son olarak e-posta ile sadece yazı içeriği değil resim, video, sıkıştırılmış dosya(rar, zip) gibi birçok şeyi de yollayabilirsiniz.


E-posta örnekleri

E posta adresleri nasıl olmalıdır? Geçerli ve uygun e posta adresleri örnekleri nelerdir?

Öncelikle uygun e posta adresi akılda kalıcı olmalıdır ve bir anlam ifade etmelidir. Aşağıda biraz daha detaya gireceğim fakat kısaca örnek vermek gerekirse uygun ve geçerli e posta adresi için kullanabileceğiniz isimler arasında takımınızı, isminizi, ünvanınızı seçebilirsiniz.

izmirli.doktor.35@gmail, mehmetkorkmaz@gmail.com, besiktas1907@gmail.com gibi e posta adres isimleri kullanışlı, geçerli ve uygun e posta örnekleridir. Her zaman bahsettiğim gibi daha önceden kullanan birileri olmamışsa bu adres ve benzer örnekleri kullanabilirsiniz.

Daha önceden kullanılmayan adresler arasında uygun olmayacak örnekler ararsanız, bu örnekler için anlamsız isim ve sayı kombinasyonlarını örnek gösterebiliriz veya çok fazla uzun olanları.

Qwerty1245232@gmail.com, izmirli.35.doktor.909090@gmail.com, ahmetsert.923829382983239@gmail.com gibi adresler akılda kalması açısından zordur ve anlamsız olmalarından dolayı pek tercih edilmemelidir.

Gmail, Yahoo veya Outlook gibi servis sağlayıcılardan aldığınız e-posta adreslerinde, kullanıcı adı olarak her türlü ismi seçebilirsiniz. Tek koşul daha önce öyle bir isme ait e-posta adresi bulunmamasıdır.

Genellikle kişinin adı-soyadı(ahmetyilmaz@gmail.com) şeklinde tercihler yapılmaktadır. Kendi isim ve soyad kombinasyonunuz daha önceden mevcutsa belki doğum yılınızı(ahmetyilmaz75@gmail.com) isminizin sonuna ekleyerek seçim yapabilirsiniz.

Birkaç tane daha gmail örnekleri isterseniz aşağıdaki gibi e posta adreslerini kullanabilirsiniz.

Fenerbahçe1984@gmail.com
Mertcangoz27@gmail.com

Veya isim veya takım istemiyorum farklı gmail e posta örneği olsun derseniz, sizin için anlam ifade eden başka türlü isimleride kullanabilirsiniz.

Matrix filmini seven biri mesela örnek e posta ismi olarak; neo.1995@gmail.com gibi bir tercih yapabilir. Tek başına “neo” kesinlikle alınmış olacağından sonuna belki doğum tarihi veya her hangi bir rakam kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


Kendi şirket veya kişisel web sitenize ait mail adresleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer işinize ait bir web siteniz varsa ve web sitenizin sunucu adı ile bir mail açmak istiyorsanız, belli standartlara uymakta fayda olacaktır.

Mesela ABC isimli bir firmasınız ve satış, danışmanlık işi yapıyorsunuz. Web sitenizin adresi www.abc.com olarak farzedelim.

Kullanacağınız e-posta örnekleri sunduğunuz hizmeti yansıtmalı.

Satış ile ilgili konular için satis@abc.com, danışmanlık ile ilgili konular için destek@abc.com şeklinde farklı e-posta örnekleri kullanmalısınız. Firma ile ilgili genel iletişim adresi olarakta bilgi@abc.com veya info@abc.com isimlerini kullanabilirsiniz.

Bulunduğunuz departman, sunduğunuz hizmetler dahilinde yukarıda ki paragrafta anlatmak istediğim gibi bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim genel standartlar olup birçok kişi ve firmanın tercihleridir. Elbette kendi veya çalıştığınız firmada kişisel mail adresinizde olacaktır. Burada ki tercihinizde isim ve soyadı(ahmetyilmaz@abc.com) şeklinde olmalıdır.


E posta örnekleri ingilizce

İngilizce e posta örnekleri için birçok farklı seçenek kullanabilirsiniz.

Neden ingilizce e posta örnekleri kullanmayı tercih edebilirsiniz?

İngilizce dili destekleyen bir web siteniz olabilir, global bir firmanız vardır ve iletişim için yabancılara ingilizce e posta adresinizi sunmak isteyebilirsiniz veya tamamen kendi kişisel tercihiniz olarak ingilizce bir e posta örneği tercih edebilirsiniz.

Kişisel e postanız için ingilizce e posta örnekleri

Burada kendinizi sınırlandırmanıza gerek yoktur. İstediğiniz bütün örnekleri tercih edebilirsiniz. Tek şart daha önceden kullanılmayan bir isim olmasıdır. Gmail, yandex, outlook veya hangi e posta sağlayıcısı olursa olsun daha önceden kayıt olmamış tüm isimler kullanımınıza açıktır. Örnekler tamamen kişisel olacağı için sizi bir tavsiyede bulunamam ama aklıma gelen birkaç örnek uydurabilirim.

showmustgoon@gmail.com
king@outlook.com
iamthewinner@yandex.com
unforgettable@gmail.com

gibi kafamdan uydurduğum isimleri tercih edebilirsiniz. Bu örnekler daha önceden tercih edilmişse başına veya sonuna doğum yılınızın son iki hanesi veya sizin için anlamlı olan sayı ekleyebilirsiniz.
King1984@outlook.com gibi…

Global bir şirket veya web siteniz var ve onun için ingilizce e posta örnekleri seçimi içinse aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz.

www.abc.com gibi bir web siteniz var ve bu uzantı ile alakalı ingilizce e posta örneği arıyorsanız.

Satış departmanı için: sales@abc.com
Destek veya bilgi için size ulaşmalarını istiyorsanız: info@abc.com
İnsan kaynakları başvurusu olacaksa: hr@abc.com – buradaki hr’nin anlamı human resources yani türkçe olarak insan kaynaklarıdır.
Teknik departman için kullanılacak bir e posta örneği için: it@abc.com olabilir. Buradaki it anlam olarak “information technology” yani bilişim teknolojileridir.


Bedava e posta sağlayıcıları

Kendinize ait bir web sitesi veya firmanız yoska e posta için ayrıca bir para ödemenize gerek yoktur. İstediğiniz kadar e posta adreslerini bedavaya kullanabilirsiniz. Hiçbir e posta sağlayıcısı size sınır koymamaktadır ve dilediğiniz kadar ücretsiz e posta hesabı açabilirsiniz.

Ücretsiz e posta adresi almak için kullanmanız gereken servis sağlayıcılarının en başında gmail ile google gelmektedir. Gmail her şekilde size yeterli olacaktır ama farklı sağlıyıcılar isterseniz yahoo, yandex, outlook’ta sizin için iş görecektir.

Aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

5 yorum

  1. Pingback: E posta nasıl gönderilir?

Yorum Yap