E posta nasıl gönderilir?

7

Daha önceki bir yazımda e posta adresini nasıl alabileceğinizi anlatmıştım:
E posta adresi nasıl alınır?

Bu yazımda ise açtığınız e posta adresi ile e mail nasıl atılır? konusuna değineceğim.

www.outlook.com üzerinden mail gönderme:

Önce www.outlook.com üzerinden mail yollamayı anlatacağım.

 1. www.outlook.com’a mail adresiniz ve şifreniz ile giriş yapınız.
 2. Sol üst köşede ki Yeni İleti seçeneğine tıklayın.
 3. Çıkan sayfada Kime kutusu içerisine mail atmak istediğiniz kişinin email adresini giriniz. “kisi@gmail.com” gibi. Mail uzantısını eklemeyi unutmayın. Unutmadan illa outlook veya hotmail.com uzantılı birine mail atmanız şart değildir. İstediğiniz mail adresine mail yollayabilirsiniz. Gmail, Yahoo veya her hangi bir uzantıya sahip mail adresi olabilir.
 4. Yine Kime alanının sağ köşesinde yer alan Bilgi ve Gizli tuşlarına tıklayarak gönderinizi görmesini istediğiniz diğer kişilerin e-posta bilgilerini de girebilirsiniz. Bu alanların amacı size bu gönderiyi direkt olarak yollamıyorum ama içeriğini görün demektir.
 5. Hemen aşağıda bulunan Konu ekleyin bölümüne dilerseniz atacağınız e postanın konusunu girebilirsiniz(İş başvurusu, hatırlatma, randevu talebi, vs. gibi). Yazdığınız, mailinizin konusu olacaktır ve karşınızdakinin gelen kutusunda başlık olarak gözükecektir.
 6. Hemen altında bulunan geniş alana ise e-posta içeriğinizi gireceksiniz. Bu alanda sürükle bırak yaparak resim ve outlook’un kabul ettiği diğer dosyaları da ekleyebilirsiniz. Bunlar word, excel, pdf, vb olabilirler. (Resim ve dosya eklemeyi ayrıca aşağıda bulunan resimdeki gösterdiğim alanlardan da yapabilirsiniz)
 7. Tüm içeriğiniz hazır olduğundaysa Gönder tuşuna basarak e-posta’nızı başarı ile gönderebilirsiniz…

Outlook.com üzerinden mail yollama işlemi bu kadardır.


Microsoft Outlook programı ile e posta gönderme:

Microsfot’un başarılı mail programı outlook ile mail göndermenin nasıl olduğunu çok basit şekilde anlatacağım. Tabi ki öncelikle Outlook’a mail adresinizi tanımlamanız gerekmektedir. Bunu yaptığınızı varsayarak mail yollama işlemini anlatıyorum.

Microsoft Outlook ile e posta gönderme:

 1. Öncelikle programı açınız.
 2. Daha sonra sol üst köşede ki YENİ sekmesine tıklayınız. Versiyon farklılıklarına göre bu sekmenin yeri ve adında değişiklik olabilir. En güncel versiyonda Yeni E-Posta iken eski versiyonlarında sadece Yeni olarak geçmektedir. Outlook yeni sürümünde Yeni E-Posta sekmesini GİRİŞ bölümünde bulabilirsiniz.
 3. Açılan yeni pencerede Kime bölümüne mail atmak istediğiniz kişinin mail adresini giriniz. “kisi@gmail.com” gibi. Mail uzantısını eklemeyi unutmayın. Unutmadan illa outlook veya hotmail.com uzantılı birine mail atmanız şart değildir. İstediğiniz mail adresine mail yollayabilirsiniz. Gmail, Yahoo veya her hangi bir uzantıya sahip mail adresi olabilir.
 4. Bilgi(CC) ve Gizli(BCC) alanlarına gönderinizi görmesini istediğiniz diğer kişilerin e-posta bilgilerini de girebilirsiniz. Bu alanların amacı size bu gönderiyi direkt olarak yollamıyorum ama içeriğini görün demektir.
 5. Konu kısmına da dilerseniz mail konusunu ekleyebilirsiniz. Konu eklemek hem karşınızdakine mailin konusunun ne olacağını gösterir hem de daha sonra sizin maili, mail kutusunda ararken kolaylık sağlayacaktır. O yüzden konu eklemek her zaman önemlidir.
 6. Daha sonra mail içeriğinizi geniş olan alana yazıp GÖNDER‘ e tıklayarak mailinizi yollayabilirsiniz. Bu alana sürükle bırak yaparak resim ve yine outlook programının kabul ettiği diğer dosyaları da ekleyebilirsiniz.
 7. Outlook mail yollama işlemi başarı ile tamamlanmıştır.

Gmail ile e posta gönderme:

Gmail ile e posta göndermek için gmail sayfasına gidip kullanıcı adı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ise sırasıyla:

 1. Sol üstte ki Oluştur‘ a tıklayınız.
 2. Sağ alt köşede ufak bir sekme açılacaktır. Bu sekmeyi büyütmek istiyorsanız da sağ üst köşede bulunan x(çarpı) ikonunun hemen solundaki büyütme ikonuna tıklayabilirsiniz.
 3. Oraya Kime bölümüne e posta göndermek istediğiniz mail adreslerini giriniz. Dilerseniz Bilgi(CC) ve Gizli(BCC) alanlarına gönderinizden haberdar olmasını istediğiniz kişilerin e-posta bilgilerini de girebilirsiniz. Bunun için Kime alanının sağ köşesinde bulunan alanlara tıklamanız yeterlidir.
 4. Konu kısmına da mailinizin konusunu ekleyin.
 5. Konu bölümünün hemen altında ki geniş alana mailinizin içeriğini oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bu alana resim veya word/excel/powerpoint/pdf gibi dosyaları sürekleyerek bırakıp mailinizde karşı tarafa iletebilirsiniz. Ayrıca Gönder tuşunun hemen üstündeki seçeneklerle e-postanızı biçimlendirebilirsiniz.
 6. Yazacaklarınız bittiğinde GÖNDER‘e tıklayarak Gmail üzerinden mailinizi atabilirsiniz.

Mail yollarken yaşadığınız problemleri burada belirtebilirsiniz. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.

İLGİLİ KONULAR

E-posta nedir? E-posta örnekleri.
E-posta adresi nasıl alınır?
E posta şifrenizi nasıl değiştirebilirsiniz?
E-posta adresimi unuttum. Ne yapabilirim?

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

7 yorum

 1. Merhaba facebook sifremi unuttum benden 3 guvenilir kisiden kod almami istedi kodları alip kutucuklara yazdim simdi ise e postana baglanti gönderdik baglantiya tiklayip yeni e postanizi onaylatip facebook hesabiniza giris yapabilirsiniz diyor ama e postama baglanti falan gelmiyor yardimci olursaniz sevinirim

  • Nasılyaparız on

   Facebook’a bağlı olduğunuz e-posta adresi veya bilgi olarak kaydettiğiniz ikinci bir e-posta adresine gelmiş olması gerekir.
   Spam maile düşme ihtimali de olabilir. Kontrol ediniz hepsini.

 2. Pingback: E posta nedir? E-posta örnekleri?

Yorum Yap