Doğru Nefes Alma Teknikleri

1

Belki de nefes alma şekliniz başarısızdır. İşte bunu düzeltmenin yolları!

Çoğumuz doğru nefes almayı bilmiyoruz. Bu yüzden de farkında olmadan birçok sıkıntıyı çekmek zorunda kalıyoruz. Aşağıda bahsedeceğim doğru nefes alma teknikleri sayesinde nefes alıp verişinizi düzeltecek ve hayatınızın nasıl daha iyiye gittiğini göreceksiniz.

Öncelikle doğru nefes almak sizi daha sağlıklı yapar. Doğru nefes egzersizleri ile daha sağlıklı, stresten uzak ve enerji dolu bir hayata adım atabilirsiniz.

Şarkıcılar doğru nefes tekniklerini kullanarak seslerini daha etkin kullanıyorken, sporcular yine aynı teknikler ile daha enerjik bir müsabaka çıkartabiliyorlar. İlginç olan(aslında pekte olmayan) bebekler tam da olması gerektiği gibi nefes alıp vermektedirler. Bu sayede gelişimlerini en iyi şekilde tamamlarlar.
Zaten yeni doğan bir bebek, doğal yaşam sürecini yaşar. Aklıyla değil itkileriyle hareket eder. Ailesinden ve çevresinden bir şeyleri öğrenmeye başladığında doğallığından da uzaklaşmaya başlar.

Yukarıda bahsettiğim konulardan sonra sizin için asıl önemli olan doğru nefes alma tekniklerini sıralayacağım. Doğru nefes egzersizlerini hayatınıza soktukça daha sağlıklı düşünen ve enerjik bir insan olacağınızı söyleyebilirim. Nefes alma tekniklerinden sonra da doğru nefes almanın önemine değineceğim.

 1. Burundan nefes alın:
  Nefes alırken kesinlikle burnunuzu kullanın. Burunda bulunan kıllar sayesinde içinize çektiğiniz hava bir filtreden geçer. Bu filtreden geçiş sürecinde ise soğuk ve sıcak dengelenir, bazı virüs ve bakterilerin ise akciğerinize ulaşması engellenir. Birde nefesinizi verirken ki süre, nefes alma süresinden daha uzun olmalıdır.
 2. Nefes alırken diyaframınızı kullanın:
  Yukarıda bahsettiğim gibi sporcular, şarkıcılar ve bebekler diyaframdan nefes alarak hayatlarında daha etkin olurlar. Diyaframdan nefes alıp almadığımızı kontrol etmek için bir sandalyede veya ayakta dik dururken nefes alıp verişimizi incelemek yeterlidir. Nefes aldığınızda eğer karın boşluğunuz şişiyorsa diyaframdan nefes alıyorsunuz demektir.Diyafram karın boşluğumuzun hemen üstünde bulunur. Ve doğru nefes alıyorsak kasılır ve ciğerlere daha çok hava girmesi için büyük bir alan yaratır.
  Diyaframdan nefes almak için gün içinde ufak egzersizler yapmak yeterlidir.

Öncelikle bir sandalyeye dik olarak oturup elimizi karın boşluğumuza koyalım. Daha sonra burundan derin bir nefes alalım. Ve nefesimizin karın boşluğumuzu şişirmesini sağlayalım. Nefes alış süremiz en az 2,3 saniye olmalı ve verirken de alış süremizden 1,2 saniye uzun sürmeli. Bunu sürekli tekrarlayarak alışkanlık haline getirmemiz amacımız olmalıdır.
  Gece yatmadan önce yatağımıza sırt üstü uzanıp bu nefes egzersizini tekrarlayabilirsiniz.
  Unutulmaması gereken nokta birçok meditasyon yönteminin temel tekniği doğru nefes alıp vermektir. Eğer siz doğru nefes almayı öğrenirseniz, günün her vakti bir nevi meditasyon yapıyor olursunuz…
 3. Rahat bir şekilde ve belli bir ritimle nefes alın:
  Nefes alıp verirken rahat olmalıyız. Diyaframımızı kullanırken kendimizi kasmamalı, zorlanıyorsak da kısa kısa egzersizlerle doğru nefes almaya çalışmalıyız. Nefes alma egzersizlerini devam ettirdiğimiz müddetçe sonunda doğru nefes alıp hayatımızı iyileştirebiliriz.
  İkinci olarak doğanın ve her şeyin bir ritmi vardır. Müzikte nasıl 4’lük, 8’lik veya 16’lık gibi nota değerleri ve aynı şekilde ritimler varsa, doğanın akışında da belli ritimler vardır. Güneşin doğuş ve batış vakitleri bellidir, yaz geldiğinde çiçekler açar ve sonbahar olduğunda yapraklar dökülür. Bu süreç hep böyledir. Vücudumuzun da bir ritmi vardır ve biz o ritme uymak zorundayız. Tabi daha sağlıklı olmak istiyorsak. Bundan dolayı nefes alıp verirken bir ritim yakalamalıyız ve bu ritmi sürekli hale getirmeli ve doğru bir şekilde nefes almalıyız.

Eğer doğru nefes egzersizlerini uygularsak ve doğru nefes almayı öğrenirsek fiziksel olarak daha verimli bir hayat yaşarız.

Bazı şeyler vardır ve başarmak için azim, çok çalışma, istikrar gerektirir. Tüm bunları yapsakta sonucunda başarısız dahi olabiliriz. Bu yüzden belki de çekiniriz ve hiç başlamayız.

Bazı şeyleri yapmak da çok basittir. O kadar basittir ki belki daha sonra yaparım diye sürekli erteleriz. Her an yapılabilir olması, ertelemeyi sürekli hale getirmemizi sağlar. İşte doğru nefes almakta böyledir.

doğru nefes almanın önemi

Sahilde nefes almak!

Size aşağıda doğru nefes almanın önemini anlatacağım ve sizde yukarıda sıraladığım doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak hayatınızı iyileştireceksiniz…

 1. Akciğerinize daha fazla oksijen girmesini sağlar ve daha çok oksijen daha sağlıklı bir vücut demektir.
 2. Diyaframdan alınan nefes; ciğerlerinize, midenize ve bağırsaklarınıza masaj yapar ve bu organlar arasında ritmik bir denge kurmasını sağlar.
 3. Bağışıklık sistemimizde kuvetlenme ve iyileşmeler olur.
 4. Doğru nefes ile göğüs ve bel bölgemizde ki basıncı azaltırız ve kalbimiz çok fazla çalışmak zorunda kalmaz.
 5. Yanlış nefes alıyorken ekstradan kullandığımız kaslar gereksiz yere çalışmış olmaz. Böylece vücudumuz daha dinç ve enerjisi daha yüksek olur.
 6. Göğüs boşluğumuzun rahatlamasına dayanan sırt ve ense kaslarımız da rahatlar. O bölgelerde oluşan istemsiz ağrılar oluşmaz.

Yukarıda size doğru nefes almanın önemini sıraladım. Yukarıda saydığım her şey yaşam standartınızı yükseltmenize yönelik faydalardır. Yapmanız gereken tek şey nefes alma tekniklerini uygulamak ve güzel bir hayat yaşamak.

Bu yazının size faydalı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınıza da faydalı olması için lütfen paylaşın. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum…

Paylas.