Doğru Diş Fırçalamak İçin Neler Yapmalıyız

1

Gece inanılmaz bir diş ağrısı ile uyanıyorsunuz. Kendinizi zor bir şekilde en yakın diş polikliniğine atıyorsunuz. Kısa süren bir muayenenin ardından sıkıntılı diş teşhis ediliyor ve hekimden şu soru geliyor : ‘Dişlerinizi ne sıklıkla fırçalıyorsunuz?‘ Kendinizden emin bir şekilde, günde üç kere cümlesi dudaklarınızdan dökülüyor. Fakat diş hekiminin gördüğü bu tablo, cümlenizin aksini gösteriyor.

Birçok insan dişlerini günde 2 veya 3 defa fırçalasa ve onlara iyi baktığını düşünse dahi dişleri sağlıksız olabiliyor. Daha sonrada kendi teşhisleri ile durumun genetik bir durum olduğunu belirliyorlar. Aslında olan ise dişlerini ne kadar etkin bir şekilde fırçaladıkları ve diş temizliğini tamamlayıcı unsurları ne sıklıkla kullandıkları. Gelin şimdi nasıl doğru diş fırçalanır? bir göz atalım:

Dişlerimizi nasıl fırçalarsak, daha sağlıklı hale getiririz? Doğru diş fırçalama nedir?

Öncelikle sağlıklı diş ve diş etlerine kavuşmak istiyorsanız, diş fırçalama süreniz minimum 2 dakika olmalıdır. Eğer dişleriniz için günde 2 defa 2 dakikalık bir süre ayıramıyorsanız, doktorların yapacak hiçbir şeyleri kalmıyor. Kısaca etkin ve sağlıklı diş fırçalamak, süre ile doğru orantılıdır. Bunun yanında kullanacağınız diş fırçası orta sertlikte olmalı ve her bölgeye kolay erişebilmesi için diş fırçanızın başlığı ufak olmalıdır.

dis-fircasi

Ufak başlıklı ve orta sertlikte diş fırçası

Doğru diş fırçalamak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Diş fırçası 2 dişin üzerine 45 derecelik açı ile getirilerek, yarısı diş ve diğer yarısı diş etinde olacak şekilde yerleştirilmeli. Diş etinden dişe doğru yuvarlak ve yumuşak hareketler yaparak dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu işlemi yaparken içinizden ona kadar sayıp sonra yandaki iki dişe geçebilirsiniz. İç ve dış taraf aynı işlem tekrar edilerek fırçalanmalı. Son olarakta çiğneme yüzeyleri ileri geri hareketlerle fırçalanmalıdır.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı da önemlidir. Fırça iki dişin arasındaki plakları temzileyemediği için burada devreye diş ipi girer. Diş hekimleri mutlaka her akşam diş ipi ile dişlerinizi temizlemenizi önerirler. Bir başka yazımda size diş ipiyle dişlerinizi nasıl temizleyeceğinizi anlatacağım!

Son olarak hergün olmasa da haftada bir ya da iki kere gargara kullanmak da ağzınızdaki bakterilerin yok olmasına adına yardımcı olabilir.

Görüldüğü gibi diş sağlığınız için yapmanız gerkenler çok basit.

İhtiyacınız olan şeyler: Orta sertlikte ve ufak başlıklı bir diş fırçası, diş macunu, diş ipi ve gargara.

Diş sağlığınız için yapmanız gerekenler: Günde 2 defa minimum ikişer dakikadan dişlerinizi fırçalamak ve her gün akşamları diş ipi uygulamak. Ek olarak haftada 1 veya 2 defa gargara yapmak.

Dişlerinizi doğru şekilde nasıl fırçalamanız gerektiğini artık biliyorsunuz…

HEPİNİZE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER!

Paylas.