Doğal Yollarla Sindirim Sisteminizi İyileştirmenizin 9 Etkili Yolu

0

Sindirim sisteminizde bir sorun varsa bu sizi birçok yönden etkileyecektir. Sindirim bozuklukları yanında huzursuz bağırsak sendroumu(ibs), şişkinlik, kabızlık, diyare, mide yanması, gaz gibi sorunlar hayatınızı olumsuz yönde zorlayacaktır.

Kötü beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hareketsiz bir yaşam ilk başlarda büyük sıkıntılar doğurmasada ilerleyen yıllarla birlikte sindirim sisteminizin kronik seviyede bozulmasına sebep olacaktır. Bu noktaya gelmemek için yapabileceğiniz en önemli şey sindirim sisteminizle dost yaşamaktır.

Sindirim sisteminize iyi gelecek ve hayatınızı olumlu yönde etkileyecek 9 öneri:

 1. Yemek yerken bolca çiğneyin
  Sindirimin ağızda başladığı klişe bir laf değildir. Dişlerinizle ezdiğiniz yemek, tükrük bezlerinden gelen salgılarla birleşerek besini iyici yumuşatacak ve mideye inmeden önce güzelce bir parçalayacaktır. İyice çiğnenen yemek sindirim sisteminin diğer organlarına ek yük binmesini engelleyecektir ve sindirime çok büyük bir katkı sağlayacaktır.
 2. Doğal beslenin
  Doğal beslenmek aslında tüm hastalıkların önlenmesi için en büyük güçtür. Sağlıklı bir vücut, doğru çalışan bir sindirim sistemi için doğal ürünlerle beslenmek gerekir. Beslenmenizi sebze, meyve, et ve diğer hayvan ürünleri üzerinden sağlarsanız, hasta olmanız çok zor olacaktır. Bunun yanında hazır veya işlenmiş gıdalar, fast food, gereğinden fazla tatlı-tuz-un, vs. sindirim sisteminize zarar verecektir.
 3. Fermente gıdalar tüketin
  Sindirimde çok büyük rolü olan bağırsak floramızın korunması için fermente gıdalar büyük önem taşımaktadır. Bazı yararlı bakteriler düzensiz beslenme, işlenmiş ve zararlı besin tüketimi veya stres gibi nedenlerden dolayı azalabiliyor. Fermente ürünler bu yararlı bakterilerin güçlenmesini ve çoğalmasını sağlıyor. Bu yüzden hergün mutlaka kefir, yoğurt, turşu, fermente edilmiş sebzeler gibi bağırsak floranıza faydalı besinleri tüketin. Düzenli kullanımdan sonra size sağladığı yararları gördüğünüzde hayret edeceksiniz.
 4. Karaciğer sağlığınıza dikkat edin
  Karaciğerinize iyi bakarak sindirim sisteminizi daha sağlıklı yapabilirsiniz. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır ama bazen fazla yüklenmeler olabiliyor. Buda dönem dönem sorunlara sebep olabiliyor. Karaciğerinizi iyileştirmek için havuç, enginar, pancar, sarımsak, soğan tüketimini arttırabilirsiniz.
 5. Bol su tüketin
  Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Sindirim sisteminde sorun olan kişilerde dehidrasyon yaşandığı görülmektedir. Bu yüzden gün içinde biraz daha fazla su içmeniz önerilmektedir. Hatta içtiğiniz suya bir tatlı kaşığı limon suyu eklerseniz bu oldukça faydalı olacaktır. Dehidrasyonu doğal bitki çayları tüketerekte geçirebilirsiniz ama günlük su ihtiyacınızı mutlaka tatmin etmelisiniz.

  – Su içmenin vücudumuza 6 büyük faydası ve su içmek için neler yapmalıyız.
  – Sabah uyandığınızda içilen suyun 8 şaşırtıcı faydası.
 6. Stresten uzak durun
  Demesi kolay ama uygulaması zor bir laf. Günlük yaşantımızda bize stres verecek o kadar çok etken varken, stressiz kalabilmek pek mümkün değil. Fakat düşünce yapınızı değiştirerek, spor-meditayon gibi aktivitelerle stres seviyenizi dengede tutabilirsiniz. Elbette bazı şeylere üzülecek, sıkılacak veya kızacaksınız ama bu duygularınızı yoğunlaştırdığınız konuları azaltın. Gereksiz, saçma şeyler için canınızı sıkmayın.
  – Stresten kurtulmanın 6 etkili yolu.
  – Gün içerisinde stresinizi azaltacak 12 yöntem.
 7. Düzenli olarak detoks yapın
  Kendinize bir rutin oluşturun ve bu beslenme rutini içerisine detoksu ekleyin. Belirli aralıklarla vücudunuza detoks uygulayın. Bu sayede hem ruhunuzu hem de bedeninizi toksinlerden arındırmış olacaksınız. Sindirim sisteminiz büyük ölçüde rahatlayacaktır.
 8. Probiyotik tüketin
  Bağırsak beyin kadar önemli bir organdır. Bağırsakta yaşanan bir sıkıntı tüm sistemi etkileyecektir. Hatta bağırsakları sağlıklı olmayan bir kişinin mutlu olamayacağına dair bir laf mevcuttur. Bağırsakları sağlıklı tutmanın en büyük yollarından biri probiyotik kullanmak ve bağırsak florasındaki yararlı bakterileri çoğaltmaktır. Bu sayede besinleri daha rahat sindirebileceksiniz, gaz, kabızlık veya ishal gibi durumlarla başınızı derde sokmayacaksınız.
 9. Vücudunuzu dinleyin
  Her kişi bireyseldir. Sizi tam anlamıyla anlatacak, vücudunuzun, sindirim sisteminizin nasıl çalıştığını, nelerin iyi gelip nelerin kötü sonuçlara yol açacağını anlatacak bir kitap oluşturmak mümkün değildir. Herkes kendine özgüdür ve birine iyi gelen yararlı bir yiyecek diğerine kötü gelebilir.
  Bu yüzden vücudunuzu dinlemeniz ve yaptığınız, yediğiniz şeylerin sizi nasıl etkilediğini gözlemlemeniz ilerisi için faydalı olacaktır. Günlük hayatta sindirim sisteminizde sıkıntılar yaşadığınız durumlarda geriye bakıp neler tükettiğinizi bir düşünün. Hangi besinin size dokunduğunu, rahatsızlık verdiğini bulun ve onu yememeye veya azaltmaya çalışın. Bu şekilde tamamen kendinize özel diyetinizi oluşturup sağlıklı bir sindirim sistemine ve vücuda sahip olabilirsiniz.

Hepimiz sağlık sorunları yaşadığımızda doktorlara başvurmamız gerektiğini biliyoruz. Sindirim sorunlarınız haftalarca geçmiyorsa mutlaka doktora gözükmelisiniz. İlk önce doktor tedavisi ve önerileri fakat bunun yanında yukarıda bahsettiğim konularla sindirim sisteminizi güçlü tutabilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap