Dengeli Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

0

Sağlıklı beslenme nasıl olur ve sağlıklı beslenebilmek için neler tüketmeliyiz ile ilgili konuları Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur başlıklı blog yazımda detayları ile bulabilirsiniz!

Bugün ise günlük besin tüketiminin miktarı ile ilgili bilgiler sunacağım.

Belki yıllar öncesinden avcı-toplayıcı atalarımızın aç kalma korkusu genlerimize kazınmıştır. O dönemlerde yiyecek bulmak zorken, bulunduğunda da iştahla tüketiliyordu. Bizde her seferinde tıpkı atalarımız gibi, sofraya oturduğumuzda büyük bir iştahla yiyor ve tıka basa dolana kadar durmuyoruz.

İkinci olarak katkı maddeli ve hormonlu besinleri, fast-food gibi faydasını göremeyip sadece tokluk hissi uyandıran gıdaları bolca tüketiyoruz.

Topraktan çıkan ve işlenmemiş gıdaları ve güvendiğimiz yerlerden aldığımız et ve et ürünlerini dengeli ölçülerde tükettiğimiz takdirde; ne hasta oluruz ne de şişmanlık problemi çekeriz.

Besin tüketiminin sağlıklı bir sınırı var mı?

Her ne kadar, günümüzde net olarak bir sınırı çizilmemişse de erkekler için 2500 kalori, kadınlar içinse 2000 kalori günlük kalori tüketim sınırıdır.

Bu miktarlar insanın bünyesine, spor yapıp yapmadığına, vb. durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Yinede bu miktarları aşmak, aşırı beslenmek anlamına gelmektedir.

Örneğin bizler iyice doymadan sofradan kalkmayız. Hatta bazı durumlarda yemeği bastırması için soda içip üzerine tatlı yediğimiz durumlar bile olmaktadır. Bir Çinli bir öğünde sadece pirinçle beslenebiliyorken, bizler ve birçok ırktan insan pirinci bol proteinli etin yanında garnitür olarak tüketmekteyiz.

Dolayısıyla yeme alışkanlığımızı belirleyen ilk faktör doyma sınırını nasıl algıladığımızla alakalı. Bizler midemize artık daha fazla yiyecek giremeyeceği esnada doyduğumuz karar veriyoruz fakat Uzakdoğu’da sadece açlığını bastırmak için yemek yenilmektedir.

Bizler midemize artık daha fazla yiyecek giremeyeceği esnada doyduğumuz karar veriyoruz fakat Uzakdoğu’da sadece açlığını bastırmak için yemek yenilmektedir

Kısaca fast-food ve yapay gıdalardan kaçınırsak, sağlıklı doğal gıdaları yeterli miktarda tüketirsek dengeli beslenmiş oluruz. Sofradan doyduğumuzda değil ama ihtiyacımız kadarını aldıktan sonra kalkmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Paylas.

Yorum Yap