Daha Verimli Olabilmeniz İçin En İyi İpuçları!

0

Acaba gelişen teknoloji hayatı kolaylaştırıyor mu?

Teknoloji uzun süren bir işi daha kısa sürede tamamlamaya imkan tanır. Bu durumda önceden uzun süren işleri daha kısa bir zamanda tamamlarız ve kendimize ayırabileceğimiz bolca zamanımız olur.

Peki bu oluyor mu? Maalesef cevabı “HAYIR”

Demek ki verimli(başarılı) olabilmek istiyorsak, bunu teknoloji kullanarak değil planlı ve stratejik çalışarak sağlamalıyız.

Ayrıca gelişen teknoloji yaşamı ne kadar hızlandırıyorsa da televizyon, internet, oyun konsolları kazandığımız vakitleri fazlasıyla tüketiyor

Daha verimli olabilmeniz için en iyi ipuçları nelerdir?

  1. İlk önce yapacağınız görevleri önem ve öncelik sırasına göre düzenlemelisiniz.
  2. Hedeflerinize ulaşırken size yardımcı olmayacak konuları elemelisiniz.
  3. Görev olarak başlakalarına atayabileceğiniz konuları belirleyip o kişilere iletmelisiniz. Her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.
  4. Listenizi çok uzun tutmayın. En çok öneme sahip 3 göreve odaklanmalısınız.
  5. Yaratıcılık gerektiren görevleri sabah yapabilirsiniz. Uykudan uyandığınızda beyniniz dinlenmiş ve açık olacaktır. Gün içinde ıvır zıvır ile dolan beyin yaratıcılığını giderek yitirecektir.
  6. Her zaman en zor olan görevleri ilk başta tamamlayın.
  7. Sürekli sosyal medyaya, whatsapp programına, emaillerinize bakmayın. İş yaparken odağınız hep yaptığınız konu olmalı ve bölücüler olmamalıdır.
  8. Beklenmedik durumlara karşı esnek olun. Bazen acil konular oluşabilir ve asıl yapmanız gereken görev aksayabilir. Bu durumlarda stres yapmayın ve diğer güne o günkü işinizi aktarın.

Temel anlamda başarılı ve verimli olmak için planlı ve stratejik çalışmak gerekir. Her güne “Yapılacak Listesi” oluşturmayan bir insanın başarılı olması zordur ancak asistanı ona yapacaklarını anımsatmıyorsa. Liste yapmazsanız, mutlaka işler unutulacak veya aksayacaktır.

Diğer yandan sırf günlük listeler yetmemektedir. Kısa ve uzun dönemlik hedefler oluşturulmalı. Haftalık, aylık ve yıllık planlar yapılmalıdır. Eğer bu şekilde ilerlerseniz; planladığınız tarihlerde hedeflerinize ulaşabilir ve gün geçtikçe daha başarılı bir insan olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Şimdi sıra sizde. Yazımın devamını sizler oluşturacaksınız. Lütfen bana kendi verimlilik sırlarınızı açıklayın ve herkes faydalansın…

Paylas.

Yorum Yap