Daha çok para harcamanız gereken 5 şey

0

Tüketim toplumu olmanın verdiği psikolojiyle her gün gerekli veya gereksiz birçok ürün ve hizmeti satın alıyoruz. İşimize yarayıp yaramamasına dikkat ettiğimiz de pek söylenemez. Sonrasında ise yaşansın sonu gelmeyen aylar…

Peki ne olursa olsun paramızı hakkıyla yatırabileceğimiz ürünler, hizmetler de olabilir mi?

Gelip geçici olmayan ve bize hayatımız boyunca eşlik edecek şeylere paramızı hiç düşünmeden yatırabiliriz…

İşte daha çok para harcamanız gereken 5 şey:

 1. Eğitim


  “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”
  Mustafa Kemal Atatürk

  Bilinçli bir birey olmak ve çevremizde olup bitenin farkındalığına varmak için mutlaka bir eğitim görmemiz şarttır. Eğitimden anladığınız sadece ilköğretim, lise veya üniversite olmasın. Okul dışında gideceğiniz her türlü kurs veya kendi çabanızla öğreneceğiz farklı konuları da eğitim içerisinde sayabiliriz.

  

En çok ihtiyaç duyulan ve öğrenilmesi gerekenler arasında sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, ekonomi gibi başlıkları sayabiliriz. 


 2. Seyahat

  Seyahat etmek kimi zaman masraflı olabilir fakat oluşturduğu hatıralar yaşamımız boyunca bize büyük bir tecrübe sağlayacaktır. Yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürleri öğrenmek ufkunuzu genişletecektir.

  

Seyahat halinde yaşadığınız kötü anıları bile daha sonradan tebessümle anımsayacaksınız.

 3. Hobiler

  Beceri sahibi olmak bize birçok özellik katacaktır. Bunun için hayata bakışımızı ve insanlarla olan iletişimimizi geliştirecek bazı hobiler edinmeliyiz. Bunlar arasında bir müzik aleti çalmak, her hangi bir outdoor sporu yapmak, fotoğraf çekmek gibi aktiviteleri sayabiliriz.

  

Edindiğimiz hobilerle hem beceri sahibi biri olacağız hemde sosyalleşerek daha aktif bir hayat yaşayacağız.


 4. Kitap

  Kitap okumayan biri okumamanın verdiği zararı hissetmeyecektir fakat okuyan bir kişi kazandırdıklarının farkındadır.


  Hayatta birçok şeyi, yaşayarak yani tecrübe ederek öğreniriz. Fakat her şeyi yaşayamayacağımız için bazı şeyleri de okuyarak, izleyerek veya dinleyerek öğrenebiliriz. Bu noktada kitapların bir şeyler öğrenmemizde, hayal gücümüzü arttırmakta ve kişisel gelişimimizde bize büyük katkısı olacaktır.

  Kitap okumayı bir eğitim olarak algılayabilir ve verdiğimiz her kuruşun hakkını ödediğini düşünebiliriz.

 5. Yemek

  Hayatta yapmayı sevdiğimiz en birinci şeylerden biri yemek yemektir. İlk olarak karnımızın doyması ve daha sonra damak zevkimize hitap ediyor olması bizi mutlu etmeye yeterlidir.

  

Fakat yemek ile ilgili deneyimimiz sadece yemeği yemekle sınırlı kalmamalıdır. Kendi zevkimize göre yemekleri kendimiz de yapabilmeliyiz. Bunun için gerekirse eğitim almalı ve farklı farklı mutfakları öğrenmeliyiz.

Bize güzel anılar bırakacak ve bir birey olarak bir adım yukarıya taşıyacak konular üzerinde para harcamaktan çekinmemeliyiz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap