Corona Virüsü Nedir?

2

Bir anda hayatımıza giren,  adını ezberlediğimiz ve ne kadar uzakta ya da yakında olduğunu bilmediğimiz Corona Virüsü 2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıktı.  Bu tarihten itibaren Corona virüsü dünya çapında 100 bin kişiyi etkiledi ve 4 binden fazla insan virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Küresel bir acil sağlık durumuna neden olan Corona Virüsü tıpta Covid-19 olarak ifade ediliyor. Virüsün genetik koduna göre adı ise SARS-Cov-2.  Yeni virüs Sars’a yakın olan genetik bağları nedeniyle bu adı aldı. Dünya Sağlık Örgütü virüsü inceleyerek, virüsün genetik bağlarına bakarak yayılan virüsün yarattığı hastalığa da Covid-19 adını verdi.

Corona virüslerini biz bu şekilde duymuş olsak da Corona virüsleri kuşlarda ve memelilerde hastalığa neden olup hali hazırda zaten mevcut olan virüslerdir. Ancak bu virüslerin geneli soğuk algınlığı gibi hafif hastalıklara neden olan basit virüslerdir. Corona virüslerin tehlikeli olanları SARS, MERS ve Covıd 19 gibi nadiren yayılan virüslerdir. Covid 19 yeni tanımlanan bir çeşit Corona virüstür. Toplamda 7 çeşit Corona virüs vardır. Yeni Corona virüsünün bulaştığı insanların %4’e yakını hayatını kaybetmiş durumda. Ülkelere göre Corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı aşağıdaki şekildedir (Mart 2020) ;

 1. Amerika – 22
 2. Çin – 3143
 3. İtalya – 463
 4. İran – 237
 5. Fransa – 30
 6. Japonya – 9
 7. İspanya – 30
 8. Almanya – 2
 9. Güney Kore – 53
 10. Hollanda – 4
 11. İsviçre – 2

Corona Virüsü Nereden Nasıl Çıktı?

Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Whun’da 2019 yılının sonlarında hastanelere şiddetli pnömoni vakaları gelmeye başladı. Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı’nda satılan yarasa, yılan ve pangolinlerin virüsün kaynağı olabileceği öngörüldü. Corona virüsleri yarasa gibi hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir. Çin’de insanların bu tür hayvanları tüketmesi virüsün insana geçmiş olma ihtimalini olası kılıyor. Çin Hükümeti virüsün kaynağı olarak vahşi hayvan rezervuarını kabul etmiyor. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar virüsün insana bulaştığı kaynağın Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı olabileceğini gösteriyor. Corona virüsünün kaynağı ve nasıl yayıldığı hala araştırılıyor. Bilim insanları virüsün genetik kodunu anlamaya çalışırken virüsün yayılmasını önlemek için de tedbirler alınıyor. Şu ana kadar virüs bulaşmış ama kurtarılmış kişi sayısı ise 62.834. Corona virüsü insandan insana üç şekilde geçebiliyor. Bu noktalarda tedbiri elden bırakmamak önemli.

 1. Solunumdan çıkan damlalar vasıtasıyla Corona virüsü insandan insana geçebiliyor. Yani Corona virüsüne sahip bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde yakınında bulunan kişilere virüsü bulaştırma olasılığı yüksek.
 2. Corona virüsü enfekte bireylerle doğrudan temas halinde de bulaşma olasılığı yüksek.
 3. Son olarak Corona virüsü kontamine yüzeyler ve nesnelerle temas halinde de bulaşabilmektedir.



Paylas.