Corona Virüsü Korunma Yolları

2

Corona virüsünü oldukça iyi biliyorsunuz. Yani bu iki kelimeyi çok sık duydunuz. Ancak küresel çapta ne kadar ciddi bir sorun olduğunu belki de anlamadınız. Türkiye’de virüs yok bilgisi de maalesef artık geçerli değil. Çünkü kayıtlara geçen bir COVID 19 hastası artık var. Corona virüsü tehlikeli mi, tedavisi var mı, nasıl bulaşır gibi soruları yanıtlarken virüsten korunma yollarını da sizinle paylaşacağız. Öncelikle evet bu virüs çok tehlikeli. Çünkü 14 gün içinde insanın ölümüne neden oluyor. Tedavisi var mı sorusuna gelince henüz bu virüs için bir aşı geliştirilemedi. Virüse yakalanmamak için aşı olmak gibi bir şans henüz yok.

80’den fazla ülkede 110.000’den fazla insana virüs bulaştı. 3.800’den fazla kişi virüs nedeniyle öldü. Virüsün bulaştığı 62.000 kişi iyileşti. Ancak bu iyileşmeler aşı ya da tedaviyle olmadı. Semptomlar kendiliğinden geçti. Virüsün bulaştığında iyileşme ya da ölüm olup olmayacağını kimse bilemiyor. Bu nedenle Corona virüsüne karşı herkes önlemlerini almalı. Corona virüsü bir şaka değil. Ciddiye almalısınız. Peki, virüsten nasıl korunabiliriz? Günlük hayatta neler yapabiliriz?

Corona Virüsünden Nasıl Korunurum

Corona virüsü çok hızlı yayılıyor. Amerika, İtalya, İran dünyanın dört bir yanından ölüm haberleri geliyor. Küresel sağlık alarmı var diyebiliriz. Corona virüsünden korunmak için neler yapabilirsiniz?

Korunma yollarından bahsetmeden evvel virüsün göz, burun ve ağzımızdaki mukozal dokular sayesinde vücudumuza giriş yapabildiklerini belirtmek isterim. Yani siz virüsü kafa bölgenizden uzak tutabilirseniz, covid-19 hastalığına da yakalanma riskini minimuma indirmiş olursunuz.


  • Yüzünüze asla dokunmayın. Göz, burun ve ağzımız virüslerin giriş kapılarıdır. Buna engel olamıyor veya unutuyorsanız da işaret parmağınıza bir ip bağlayarak hatırlatıcı imge oluşturabilir ve dokunmayı azaltabilirsiniz.
  • Dışarı çıkarken maske ve eldiven takın. Eldiven ve maske takmak dokunduğunuz ve soluduğunuz ortamda bulunan virüslerle vücudunuz arasında bariyer oluşturacaktır. Ama virüsler bu maske ve eldivenlerde uzun süre barınabilmektedir. Bu yüzden zaman zaman kullandığınız eldiven ve maskeleri yenileyin.
  • En az 20 saniye olmak şartıyla sık sık ellerinizi yıkayın ve çevrenizdeki insanları da bu konuda uyarın.
  • Dışarıda olduğunuzda el dezenfektanı kullanın
  • Öksüren hapşıran insanlarla yakın temas kurmayın
  • Öksürürken veya hapşırırken mutlaka mendil kullanın. Aynı şekilde bu davranışı çevrenizdekilere de iletin ve bu duyarlılığı onlardan da bekleyin
  • Evinizin tüm bölümlerini dezenfekte edin( özellikle tezgah üstleri ve kapı kolları)
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin
  • Kişisel hijyeninize her zamankinden fazla özen gösterin

Virüsten kurtulmanın en etkili yolu bir tedavi yani aşısını bulmaktır. Henüz Covid-19 hastalığı için bir tedavi yolu bulunmadığından dolayı bu virüsten kurtulmanın en etkili yolu bize bulaşmasını engellemek ve bulaşmışsa da başkalarına bulaştırmamayı sağlamak.

Bu noktada virüsten korunmak için yukarıdaki önlemleri uygulayabilir veya hasta olduğunuzu düşünüyorsanız da kendinizi 14 gün izole etmeniz gerekmektedir. Öksürük, ateş, nefes darlığı sorunları olan herkes 14 gün boyunca evden çıkmamalı ve kimseyle temas etmemeli.


Paylas.