Çocuklar İçin Kağıt Uçak Nasıl Yapılır?

0

Çocuklar için en eğlenceli aktivitelerden biri şüphesiz kağıt uçak yapımıdır. Aslında sadece çocuklar için değil birçok yetişkin de kağıttan uçak yapmayı oldukça seviyor. Aşağıdaki resimli anlatımla nasıl kağıt uçak yapabileceğinizi hızlıca öğrenebilirsiniz.

Öncelikle kağıt uçak yapmak için gereken malzemeleri bir araya getirmekle başlayalım. Temel olarak bir A4 boyutunda kağıda ihtiyacınız var. Eğer kağıt uçağınıza çeşitli şekiller vermek ya da uçağınıza bir ad vermeyi düşünürseniz de kalemlere ihtiyacınız olacak. Eğer kağıt uçağınızda daha orijinal bir görünüm elde etmek isterseniz yazıcınız aracılığıyla A4 kağıdına arzu ettiğiniz desenleri de yazdırabilirsiniz. Kağıdınız hazırsa başlayalım.

 1. Adım 1
  A4 kağıdınızı şekildeki gibi ortadan ikiye olacak şekilde katlayın. Katladıktan sonra eski pozisyonuna geri getirin. Burada yapmanız gereken orta kat izini oluşturmanız gerekiyor.
  kagitUcakNasilYapilir1
 2. Adım 2
  Daha sonra ise şekildeki gibi kağıdın iki kenarından üçgen olacak şekilde tam ortasından katlayın. Katladığınız iki üçgen birbirinin aynısı olmalıdır.
  kagitUcakNasilYapilir2
 3. Adım 3
  Üçüncü adım olarak da yine şekilde gösterildiği gibi daha önce oluşturduğumuz üçgenin altında kalan kare bölgenin tam ortasından kağıdın uç kısmını içeriye doğru katlayalım.
  kagitUcakNasilYapilir3
 4. Adım 4
  Üçüncü adımın sonunda artık yavaş yavaş uçağımız ortaya çıkmaya başladı. Şimdi sonraki adım olarak tekrar ilk adımda oluşturduğumuz orta çizgisini bulalım ve üzerinden dışarı doğru uçağımızı katlayalım.
  kagitUcakNasilYapilir4
  Bu işlemin sonunda aşağıdaki gibi bir yamuğa sahip olacaksınız. Evet artık kağıt uçağımızı bitirmek için yalnızca son bir adım daha kaldı.
  kagitUcakNasilYapilir5
 5. Adım 5
  Son adım olarak da şekildeki gibi uçağınızı gösterildiği yerden katlayın. Tüm bu işlemlerin sonunda aşağıdaki gibi bir uçak elde etmiş olacaksınız.
  kagitUcakNasilYapilir6

Ve artık uçağınız artık uçabilecek duruma geldi. İsterseniz kağıt uçağınıza bir ad verebilir isterseniz de renkli kalem ya da boyalarla uçağınıza çeşitli şekiller ve birbirinden farklı tasarımlar kazandırabilirsiniz. Özellikle de çocuklar için uçağı süslemek oldukça zevkli olacaktır.

kagitUcak

Birkaç kez daha bu tekniği kullanarak uçak yaparak kağıt uçak yapımı becerilerinizi artırabilir ve daha uzağa uçabilen kağıt uçaklar geliştirebilirsiniz. Kağıt uçaklar da gerçek uçaklar gibi oldukça hassas olduklarından dolayı en uzun uçuş süresini elde etmek için uçağınızı en iyi şekilde katlamış olmanız gerekiyor.

Evet, yukarıdaki basit adımları uygulayarak artık istediğiniz kadar kağıt uçak oluşturabilirsiniz! Kağıttan uçak yapımı zor gibi gözükse de, el alışkanlığı kazanıldığı zaman hiç de zor değildir. Soğuk kış günleri yaklaşırken çocuğunuzla beraber evde kağıt uçak yapabilirsiniz. Hatta eski gazete kağıdı gibi işinize yaramayan kağıtlarla farklı tasarımlar yaparak çocuğunuzun yaratıcılığını da geliştirebilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap