Chemex ve Moka Pot Nedir? Nasıl Kullanılır?

1

Eskiden Türkiye’de yaşayanlar olarak en çok tercih ettiğimiz sıcak içecek çaydı. Kahve olaraksa tercihimiz hep türk kahvesiydi. Sonrasında türk kahvesine eşlik eden instant coffee dediğimiz nescafe ve türevleri çıktı. Devam eden yıllardaysa Starbuck’ın Türkiye’ye girmesiyle birlikte 2. Nesil kahvecilik dediğimiz espresso, americano, filtre kahveler, latte akımı başladı. Son dönemde ise 3. Nesil kahvecilik adı altında farklı demleme yöntemleri ile farklı ekipmanlar yaygınlaşmaya başladı ve birçokları tarafından tercih sebebi oldular.

Bu yazımda 3. Nesil kahvecilikte önemli yerleri olan Chemex ve Moka Pot’un neler olduğunu ve bu ekipmanlarla nasıl kahve hazırlayabileceğinizi açıklayacağım. Bir sonraki yazımda ise diğer 3. nesil kahve demleme yöntemleri olan Aeropress ve Hario V60 Dripper ile nasıl kahve demleyebileceğinize değineceğim.

Chemex

Chemex, 1941 yılında Peter Schlumbohm tarafından icat edilmiş bir kahve demleyicisidir. P. Schlumbohm aynı zamanda Kimya doktorası da yapmış bir Alman kimyagerdir. Materyal olarak yüksek kaliteli ve ısıya dayanıklı cam tercih edilmiştir. Kaliteli malzemenin yanı sıra kum saati şeklinde olup zarif bir görünüme de sahiptir. Modern ve şık görünümü ile kahve demlenin yanında iyi de bir dekor olmaktadır.

Chemex ile kahve demlerken iri taneli olarak öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanmalıyız. Kahvenizi satın aldığınız yere Chemex için çekilmesi gerektiğini söylerseniz de size yardımcı olacaklardır. Son olarak 10 gram kahveye 1 bardak su ekleyerek kahvemizi Chemex ile hazırlayabiliriz.

Chemex ile kahve hazırlama?

 1. Chemex’e filtreyi önden ıslatıp yerleştirin. Chemex’te kullanılan filtre diğer filtrelere göre daha kalındır ve özel bir filtredir. Çam ağıcı gibi yumuşak ağaçlardan yapılmaktadır. İstenmeyen tortu ve parçacıklarla birlikte yağları gidermek için diğer filtrelere göre daha soğurucu bir yapıya sahiptir. Diğer kahve filtrelerine göre yaklaşık olarak %25 daha ağır ve soğurucu bir yapıdadır.
 2. Daha sonra kahvenizi filtre üzerine ekleyebilirsiniz. 10 gram kahve için 1 su bardağı miktarında su yeterlidir. Yeteri miktarda uygun çekilmiş kahveyi ekledikten sonra önceden kaynatıp 1,2 dakika beklettiğiniz suyun bir miktarını dairesel şekilde ilave edip 30 saniye kadar bekleyin. Direkt kaynayan suyu eklememeniz önemlidir, kahveyi yakabilir ve tadını bozabilirsiniz.
  Bu 30 saniye beklemenin bir sebebi de kahvenin filtre kağıtı ile temasının sağlanması ve ağaçtan yapılmış filtrenin aromasını kahveye aktarmasıdır.
 3. 30 saniye geçtikten sonra kalan suyu tekrardan dairesel hareketlerle Chemex’in içine yavaşça boşaltın. Su ekleme aşaması oldukça önemlidir. Dairesel, yavaş ve düzenli olması kahvenizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. 
 4. Tüm suyu ekledikten sonra kahve Chemex’in alt bölümüne yavaş yavaş damlayacaktır. Sonrasında kahveniz içim için hazırdır. Chemex ile berrak ve temiz tatlı kahveler elde edebilirsiniz.

Moka Pot

Moka Pot, yoğun lezzet arayışında olan kahve severler için mükemmel bir ocak üstü kahve demleme cezvesidir. 1933 yılında Luigi De Ponti tarafından icat edilmiş bir İtalyan ürünüdür. Türkiye’de türk kahvesi cezvesi ne ise İtalyanlar için de Moka Pot aynı anlama gelmektedir. Ruhu olan bir ekipmandır ve birçok kişi için en çok keyif ve zevk veren kahve demleme yöntemidir.

O dönemlerde piyasaya çıktığında insanların kahve zevklerini eve taşıyan bir buluştu. Kahve severlerin cafe veya restoranlara gitmeden kendi evlerinde kahvelerini hazırlayabilmelerini sağlamaktaydı. Bu yüzden de kısa süre içerisinde çok büyük bir satış başarısı yakalamıştır. Bu başarıyı yakalayan, ünlü Moka Pot üreticisi de Bialetti markasıdır ve halen en çok tercih edilenidir.

Moka Pot evde espresso tadına yakın bir tat yakalamak için en uygun ve basit ekipmandır. Çalışma prensibi de aşağı hazneden buharlaşan suyun 1,2 bar basınçla kahve çekirdeklerinin içinden geçip üst haznede toplanması ile hazırlamasıdır. Kahvemiz dışarıda tükettiğimiz espressolara göre daha hafif olacaktır. Onlar kadar yoğun bir tat beklemeyin çünkü onlar kahveyi demlerken 7,8 bar buhar basınca sağlarken Moka Pot sadece 1, 2 barla yetinmektedir.

Moka Pot ile kahve hazırlama?

 1. Moka Pot’ın alt haznesini çıkartıp güvenlik sibobunu geçmeyecek şekilde suyu ekleyebilirsiniz.
 2. Espresso’dan biraz daha kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerini çok bastırmadan metal filtreyi tamamen dolduracak şekilde yerleştirin. Kahveyi yerleştirdikten sonra üzerinden bir kaşıkla düzleştirme amaçlı hafifçe geçin. Bu arada kahve çekirdekleri farklı ekipmanlar için farklı kalınlıkta çekilmektedir. Sizin tüm bunları bilmenize gerek yoktur. Kahvenizi satın aldığınız yere Moka Pot için istediğinizi söylerseniz, kahvenizi doğru şekilde öğütüp size vereceklerdir.
 3. Kahveyi de ekledikten sonra cezvemizi kapatabiliriz. Dikkat edilmesi gereken nokta kapatırken cezveyi iyi şekilde sıkmaktır.
 4. Daha sonra orta ateşte kahvemizi pişirebiliriz. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını biraz kısabilirsiniz. 
 5. Alt bölmedeki suyun hepsi üste geçtiğinde cezveyi ocaktan alıp servis edebilirsiniz.

Bu yazımda Chemex ve Moka Pot ile kahve demlemeyi özetledim. Bir sonraki yazımda Aeropress ve Hario V60 Dripper ile ilgili bilgileri size sunacağım.

Paylas.