Büyük boyutlu dosya nasıl gönderilir? Wetransfer nasıl kullanılır?

1

E posta yoluyla belli boyutlara kadar dosyaları gönderip alabiliyoruz. Fakat dosya boyutu büyüdükçe mail sunucuları dosyaları göndermeyi kabul etmiyor.

Bu yüzden büyük(yüksek) boyutlu dosya göndermek için dosya paylaşım siteleri mevcuttur.

En çok tercih edilen dosya paylaşım siteleri arasında wetransfer ve dropbox gelmektedir.

Wetransfer ile sadece dosya paylaşımı yapabiliyorken, Dropbox’ta sınırsız süreyle dosyalarınızı muhafaza edebiliyor ve belirlediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

Wetransfer nasıl kullanılır?

 1. Tarayıcınızla wetransfer web sitesine giriş yapın.
 2. Dosya ekle tuşuna tıklayarak göndermek istediğiniz dosyayı seçin.
  dosya-ekle
  Birden fazla dosya da ekleyebilirsiniz. “Daha fazla dosya ekle” diyerek kapasiteyi aşmadan istediğiniz kadar dosyayı ekleyebilirsiniz.
  daha-fazla-ekle
 3. Daha sonra aktarım şeklini seçmek için resimdeki kırmızı çember ile işaretlediğim tuşa basınız.
  aktarim-sekli

  Dosyalarınızı iki türlü paylaşabilirsiniz.

  Birinci yöntem büyük boyutlu dosyanızı göndermek istediğiniz kişi veya kişilerin email adreslerini tek tek ekleyerek ve varsa mesajınızıda yazarak paylaşım yapabilirsiniz. Kişilerin email adreslerine sizin tarafınızdan yollanan bir link gidecektir. Ve kişiler o linke tıklayarak dosyaları kendi bilgisayarlarına indirebilecekler. Kendi email adresinizi eklemeyi unutmayın.
  mail-adresi-ekle

  Diğer bir yöntemse “link” olarak göndermektir. Dosya yükleme işlemi bittiğinde wetransfer size dosyaların indirilebileceği bir link oluşturacaktır. O linki karşı tarafa yollayıp dosyalarınızı iletebilirsiniz.
  link-olarak-yolla

 4. Son olarak Email veya Link yoluyla yollamaya karar verdikten sonra AKTAR tuşuna tıklayın ve dosyaların yüklenmesini bekleyin.
  Aktar

  Email ile yolladıysanız, bir şey yapmanıza gerek yoktur. Dosyalar yüklendikten sonra otomatik olarak karşı tarafa mail düşecektir.

  Link olarak yollamayı seçtiysenizde, dosyalar yüklendikten sonra bir bağlantı oluşacaktır. Oluşacak linki kopyalamanız ve büyük boyutlu dosyalarınızı göndermek istediğiniz kişilere iletmeniz yeterli olacaktır.
  link-kopyala

Wetransfer kullanımı bu kadar kolaydır. 2 gb’a kadar büyük boyutlu dosyalarınızı wetransfer ile sıkıntısız bir şekilde yollayabilirsiniz. Yolladığınız dosyalar 7 gün boyunca saklanır ve 7 günün sonunda otomatik olarak silinir. Bunun için karşı taraf dosyaları indirmek için 7 gün sınırını aşmamalıdır.


Dropbox ile büyük boyutlu dosya göndermek?

 1. Öncelikle dropbox web sitesinde kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir.
 2. Paylaşmak istediğiniz dosyayı dropbox hesabınıza yükleyin. Sürükle bırak yaparak dosyanızı kolayca yükleyebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz dosyayı mouse ile üzerine tıklayıp mouse’ u bırakmadan aşağıda işaretli olan kırmızı alana sürükleyin ve bırakın.
  dropbox-surukle-birak
 3. Daha sonra aşağıdaki resimde gösterdiğim ikona tıklayınız.
  dropbox-paylas-ikon
  Açılan ekranda yeşil çerçeveye aldığım alanda bir bağlantı göreceksiniz. O bağlantıyı kopyalayın ve dosyayı yollamak istediğiniz kişilere gönderin.

  Veya kırmızı çerçeve içerisine aldığım bölümde paylaşım yapmak istediğiniz kişinin mail adresini girin. Varsa mesajınızıda yazın ve yolla tuşuna tıklayın.
  dropbox-mail-link

Dropbox’a yüklediğiniz ve paylaştığınız dosyalar Wetransfer’de olduğu gibi 7 günden sonra silinmeyecektir. Siz silene kadar dosyalar hesabınızda yüklü kalacaktır ve paylaştığınız link her zaman geçerli olacaktır.

E posta ile gönderemediğiniz büyük boyutlu dosyalarınızı Wetransfer veya Dropbox ile nasıl gönderebileceğinizi analtmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Bu ve benzeri konulardaki bilgilere ulaşmak istiyorsanız facebook sayfamı beğenebilirsiniz. Böylece yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

1 Yorum

Yorum Yap