Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Bitcoin Hesabı Açmak ve Alım-Satım Yapmak!

3

Bitcoin nedir?

Bitcoin bir kripto para birimidir ve aynı zamanda dünya çapında bir ödeme sistemidir. Dijital ortamda üretilir ve bir değeri vardır. Merkezi olmayan(merkez bankası veya her hangi bir idareciye bağlı olmayan) ilk para birimidir. İşlemleri eşdüzeyde gerçekleşir yani kişiler arasıdır ve hiçbir aracı kuruluşa yer yoktur.

Bitcoin ilk defa 2009 yılında açık kaynak kodlu bir yazılım olarak ortaya çıkmıştır. Kurucusu veya kurucuları gerçek kimliklerini açıklamamışlardır ve kendilerini Satoshi Nakamoto ismiyle tanımlamaktadırlar.

Bitcoin’i temsil etmek için BTC ve XBT sembolleri kullanılmaktadır.


Bitcoin nasıl üretilir?

 1. Bitcoin üretebilmek için yeterli donanıma sahip bir bilgisayar gereklidir.
  İlk yıllarında standart bir donanımla bitcoin üretebiliyorken artık daha spesifik bilgisayarlara sahip olmanız gerekmektedir. İşlem gücü yüksek ve dolayısıyla pahalı cihazlar ile maliyetini aşmadan bitcoin üretebilirsiniz. Sırf bitcoin üretmek için özel tasarlanmış donanımsal sistemler mevcuttur ve amazon başta olmak üzere birçok yerde bu cihazları bulabilirsiniz.
 2. Bitcoin madenciliği için ücretsiz yazılımlardan birini indirin.
  Gerekli donanıma sahip bilgisayarı oluşturduktan sonra, bitcoin madenciliği yapabilmek için özel programlardan bir tanesini indirmeniz gerekmektedir. Bunun için birçok program mevcuttur fakat en popüler olanları Cgminer ve BFGminer’dır.
 3. Bitcoin maden havuzuna katılın.
  Her şeyi hazırladıktan sonra yapmanız gereken eylem bir bitcoin maden havuzuna katılmaktır. Bu havuzlarda diğer madencilik yapan kişilerle ortak çalışırsınız ve kazancı sahip olduğunuz donanım gücüne oranla bölüşürsünüz. Tek başınıza da bitcoin bulmaya çalışabilirsiniz fakat bunun için sağlam yatırım yapmanız gerekecektir.(milyonlar)
 4. Bitcoin cüzdanı oluşturun.
  En sonunda kazandığınız bitcoinleri saklamak için bir bitcoin cüzdanı oluşturmalısınız. Bitcoin cüzdanlarının kişiye özel bir adresi olacaktır. Madencilik yaparak bulduğunuz veya başkasından satın aldığınız bitcoin’lerinizi kendinize ait cüzdanda rahatça saklayabilirsiniz.

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin nasıl kazanılır sorusunun en bilindik iki cevabı vardır:

 1. Kendiniz üretebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi madencilik yaparak kendi bitcoin’inizi kendiniz üretebilirsiniz.
 2. Hazır üretilmiş olan bitcoin’leri başkalarından para karşılığı satın alabilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz cevap bu değilse, konu hakkında daha çok bilgi edinmeli ve doğru zamanda doğru coin’leri almalısınız.


Bitcoin hesabı nasıl açılır?

Bitcoin hesabı açmak için benim de kullandığım Paribu web sitesinde veya yine Paribu kadar popüler olan bir diğer bitcoin alım satım sitesi olan Btcturk’te hesap oluşturabilirsiniz. Hesap açmak için belirttiğim web sitelerine giriş yapıp “Hesap Oluştur” seçeneğini seçiniz ve gerekli bilgileri doldurunuz. Gizlilik ve güvenlik önemli olduğu için hesap oluştururken veya hesabı onaylarken kullanacağınız bilgiler size ait ve doğru olmalıdır aksi halde sorun veya sorunlar yaşayabilirsiniz.


Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nasıl bozdurulur veya satılır?

Benim hesabım Paribu’da olduğu için size Paribu’dan nasıl bitcoin alınıp satılacağını anlatacağım. Bitcoin almak istiyorsanız öncelikli olarak Paribu web sitesinde hesap oluşturup giriş yapmış olmanız gerekir. Sonrasında;

 1. Bitcoin alım emri vermek için Paribu’daki hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Üst menüdeki “TL İşlemleri” ne tıklayın ve “Türk Lirası Yatırma” alanında bulunan “Yatırmak İstediğiniz Tutar” kısmını doldurun. Minimum havale tutarı 500 TL olduğu için 500 ve üzeri para yatırmalısınız.
 2. 500 TL yatıracağınızı düşünürsek, tutar alanına 500 yazıp “BİLDİRİM GÖNDER” butonuna basınız. Bu işlem sonrası bildiriminiz oluşacaktır ve havale atmanız gereken banka bilgileri ekrana gelecektir.

  Dikkat: Havale esnasında İşlem Açıklaması kısmına mutlaka Paribu’nun size ilettiği şifreyi giriniz aksi halde havale gitmiş olsa dahi para hesabınıza geçmez.
 3. Paranız hesabınıza en kısa sürede aktarılacaktır. Daha sonra ise “Kolay Alış-Satış” bölümünden almak istediğiniz Bitcoin miktarını girerek “BTC AL” butonuna basarak BTC alma emri verebilir ve ilk bitcoin’inize sahip olabilirsiniz.
 4. Bitcoin bozdurmak veya satmak istiyorsanız da yine “Kolay Alış-Satış” bölümünden “Kolay Sat” sekmesini seçerek satmak istediğiniz miktarı girin ve “BTC SAT” butonuna tıklayın. İşlem gerçekleştiğinde para Paribu hesabınızda TL olarak gözükecektir.

Bitcoin alma siteleri nelerdir?

Bitcoin almak için en çok tercih edilen ve güvenilen Türk web siteleri aşağıdaki gibidir. Sizin kullandığınız veya bildiğiniz başka bitcoin alma ve satma siteleri varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

https://www.paribu.com
https://www.btcturk.com

Bir sonraki yazımda IOTA, Ripple, Ethereum, Dash vb. olan diğer altcoin’leri nasıl alabileceğinizden bahsedeceğim.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

3 yorum

  • Nasılyaparız on

   Bunu kimse bilemez çünkü üretimi herkes yapabiliyor. Tek bir kişi üretiyor olsa ve tek bir alıcı kalsa dahi devam edecektir. Bu kadar inişli çıkışlı olur mu bilmiyorum ama sonlanacağını sanmıyorum.

 1. Pingback: Binance Hesabı Nasıl Açılır? Binance Üzerinden Altcoin Alım Satımı ve Binance’tan Hesabınıza Para Aktarmak…

Yorum Yap