Bir sonraki iş görüşmeniz için 5 ipucu (Vücut Dili)

0

Artık hepimiz iletişimde büyük payı sözsüz iletişimin aldığını biliyoruz. Sadece 7%’lik bir oranı kelimeler sağlarken 38% ses tonu ve 55% vücut dili etkili olmaktadır.

İş görüşmelerinde de vücut dili çok önemlidir. İlk izlenim çok etkiliyken bunu kendi lehimize çevirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekecektir.

 1. El Sıkışması

  Bir insanın nasıl biri olduğunu el sıkışından çıkarmak çokta zor değildir.
  Dikkat edilecek hususlar:
  – Öncelikle avuç içinizin kuru olmasına özen gösterin. Terleme sıcaktan dolayı olacağı gibi güvensizlik ve tedirginlikten de olabilir.
  – Her zaman sağ elinizi kullanın ve tokalaşırken göz teması kurup gülümseyin.
  – Son olarak kibar ve rahat olun.

  El sıkışırken insanın karakterini anlayabileceğimizi söylemiştik.
  Zayıf bir el sıkışması karşı tarafın karakterindeki güçsüzlüğü gösterir.
  Sert ve güçlü ise karşı tarafın kibrini.
  Bu yüzden ilk başta dediğimiz gibi kendinizden emin ve rahat bir şekilde göz teması kurup gülümseyerek ne çok sıkıca ne çok zayıf bir şekilde tokalaşmak ilk izlenim için önemlidir.
 2. Duruş

  Büyük ihtimalle, görüşme oturarak geçeceği için etkili bir tokalaşma sonrası nasıl oturduğunuz ikinci bir önem arz eder.
  Oturduğunuz yerde yayılarak değil, dik bir şekilde arkanıza yaslanarak oturun.
  Kesinlikle kol ve ayaklarınızı birbirine kavuşturmayın veya ellerinizi ceplerinize sokmayın.
  Avuç içleriniz karşıya dönük, sanki karşınızdakine 2 saniye sonra sarılacak şekilde oturun ve karşınızdakine güvendiğiniz imajını sergileyin.
 3. Göz Teması

  Konuşmanın 2/3 zamanında mutlaka göz teması kurmalısınız. Konuşmanın yavaşladığı yerlerde etrafınızı incelemek veya gözlerinizi rahatmak için başka yerlere bakabilirsiniz. Göz teması kurmak karşınızdakinin anlattıkları ile ilgilendiğinizi gösterir ve görüşmenin olumlu geçmesi için çok önemlidir.
 4. Jestler

  Karşınızdakini etkilemek için açık ve anlaşılır jestler kullanın. El ve kollarınızla sert hareketlerden kaçının. Tehdit içeren uygunsuz pozisyonlara girmeyin.
  Saate bakmak, eli çeneye koymak gibi sıkıldığınızı gösterecek hareketlerden kaçının.
 5. Hevesinizi Gösterin

  Firmalar birlikte çalışmaya hevesli adayları tercih etmektedir. Sizde hevesinizi gösterin ve ne kadar mutlu olacağınızı vücut dilinizle iletin. Burada hevesinizi sözlerle anlatın ve heyecanınızın gerçek olduğunu ses tonunuz ve gülümsemenizle karşıya iletin.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap