Bir İşi Yapmak İstemediğinizde Sizi Motive Edecek 5 Konu

0

Yapacak onca şey var ve siz hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz. Konuya bir türlü konsantre olamıyorsunuz. Emin olun yalnız değilsiniz.

Herkesin böyle anları olmuştur. Bazen kendimizi iyi hissetmeyiz, çok çalışmaktan yorgun düşmüşüzdür, moralimiz bozuktur veya hastayızdır. Sebebi ne olursa olsun motivasyonumuz düşüktür fakat halen bir şeylerinde tamamlanması gerekmektedir.

Böyle bir durumda yapılabilecek iki şey vardır. Ya hiçbir şey yapmadan boş boş oturup daha çok strese girmek veya kendimizi motive ederek işe bir yerlerden başlamak. Eğer sizde ikinci seçeneği tercih ediyorsanız, okumaya devam edin.

 1. Yoğun işleri parçalara bölün
  Yoğun işler her zaman ürkütücüdür. Birde üstünüzde uyuşukluk varsa daha da ürkütücü olabilmektedir.
Bu gibi bir durumda yapılacak en etkili şey yapılması gereken işi ufak parçalara bölmek ve adım adım ilerlemek.
  Bir anda büyük resmi görüp ürkmek yerine ufak parçacıklar şeklinde adım adım ilerlemek işe başlamanızda tetikleyici etken olacaktır.
  Bende, kendime sürekli yapacak bir şeyler çıkarttığım için bu durumu çokça yaşıyorum. Gözümün önünde, sürekli kabarık bir yapılacak listesi. Bu listeyi tamamlayabilmemdeki en etkili yol üzerinden tek tek ve adım adım geçmek.
 2. Hareket edin
  Bazen hareketsiz kalmak sizi miskinleştirir. İşleyen demir pas tutmazmış. Sizde uyuşuk hissettiğinizde kısa bir yürüyüşe çıkabilir, vücut ağırlığınızla 20 dakikalık bir egzersiz programını uygulayabilirsiniz. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanacak, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. İlk başta bulamadığınız enerjiyi kendinizde bulup çalışmaya başlayacaksınız.
 3. Sadece tek bir şeye odaklanın
  Onca iş arasında başlamak zor gelebilir. Listenize bakın ve en önemli olan görevi boş bir kağıda yazın. Kalanlarıda çekmeceye kaldırın ve şuan için unutun.
 Sadece elinizdeki en önemli işe odaklanın ve diğer hiçbir şeyi düşünmeden sadece onu tamamlamaya bakın. İş tamamlandıktan sonra çekmeceden listeyi çıkarabilir ve diğer görevler içinde bu tatkiği uygulayabilirsiniz. Önemli olan bir işi yaparken geride bıraktığınız diğerlerini düşünmemek.
 4. Kısa aralar verin
  Hiç durmadan saatlerce çalışmak hiçbir açıdan iyi değildir. Verimliliğiniz azalır, algılarınız zayıflar, motivasyon düşer.
  Mutlaka ve mutlaka her saat başı kısa aralar verin. Ve bu aralarda mümkünse hareket edin. Yürüyüş yapın, güzel bir kahve için, arkadaşlarınızla sohbet edin, kısa egzersizler yapın, kitap okuyun… (Kısacası zevk alacağınız bir şeylerle uğraşın)
 5. Kendinizi ödüllendirin
  Bir işi başardığınızda sonunda bir ödülün olacağını bilmek, inanılmaz motive edicidir. Sizde yapılacak listesi tamamlandığında kendinize verebileceğiniz bir ödül belirleyin.
  Çok önemli bir şeyleri tamamlıyorsanız, hep almak istediğiniz bir şeyi kendinize satın alabilirsiniz veya tatile çıkabilirsiniz.
  Daha minik görevler için belki bir adet çikolata veya bir kadeh şarapla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. 
Sevdiğiniz bir film veya dizi serisini dilediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

Tembelliğin üstesinden gelmek zordur. Yapacakların çokluğu bir yana sizin hiçbir şey yapmak istemiyor oluşunuz çok zorlayıcıdır.

Özet olarak ilk etapta hareket etmelisiniz. Hiçbir şey olmayacaksa da bir ayağa kalkın. Sonrasında yapmanız gerekenleri basitleştirin ve sadece en önemli olana odaklanın. Ek olarak işi tamamladığınız takdirde kendinize küçük süprizler sunun.

Bu şekilde iş yükü hafifleyecektir ve küçük süpriz sizi motive edecektir.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, eminim sizinde bu durumun üstesinden gelmek için küçük bir sırrınız vardır. Bu sırrı bizimle paylaşmanızın zamanı geldi. Aşağıdaki yorum kısmından lütfen kendi sırrınızı bize iletin.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap