Başarılarınızı İkiye Katlamanızı Sağlayacak Nihai Liste

0

Kimse zeki, başarılı veya üstün doğmaz. Yaşantın ve yaptığın seçimler seni olacağın kişi olmaya yönlendirir. Zekanın tanımı, bir anda parlak fikirler bulup seni zengin veya başarılı birine dönüştürecek sihir değildir. Başarılı olmanın en temel kuralı çok çalışmaktır.

Başarılı olmak konusunda yapacağın birçok temel şey vardır. İşte başarını ikiye katlayacak 10 temel konu:

 1. Kendine hedefler oluştur ve bu hedeflere ulaşabilmek için stratejiler ve planlar geliştir.
 2. Çevreni genişletmelisin. Etkinliklere katılarak, yeni ortamlara girerek bunu sağlayabilirsin. “Yes Man” filminde Jim Carey gibi gelen tüm tekliflere “EVET” diyebilirsin. Sonra memnun kalmadığın takdirde bir sonraki aynı etkinliğe gitmeyebilirsin. Ama çevrene karşı açık olmalısın ve fırsatları değerlendirmelisin.

  Meet Up, Biletix, Eventbrite benzeri sitelerden ücretli veya ücretsiz etkinlikleri takip edebilir ve katılmak istediklerine katılabilirsin.
 3. Hobiler edinmelisin. Bu hobilerin başında da okumak gelmeli. Okumaya başladıktan sonra daha önce(okumazken) neler kaybettiğini anlayacaksın ve geç kaldığın için üzüleceksin.
 4. En kötü durumlarda bile pozitif bir tavır sergilemelisin. Buddha’nın bir lafı vardır: “Akıl her şeydir. Ne düşünürsen ona dönüşürsün” Bir şeyleri istiyorsan fiziksel eylemden önce zihninde onu istemelisin.
 5. “İyi, mükemmelin en büyük düşmanıdır.” Bir şeyleri iyi yaptığımızda; “Tamam iyi olmuş, yeterli” deriz ve daha iyi veya mükemmel olmasının önünü keseriz. Siz her zaman olması gerekenden daha iyisini yapın. Her yaptığınız şey, sonrasında size kar olarak kalacaktır. Bu yüzden yaptığınız her şeyde en iyiye odaklanın. Sadece mesleğinizde değil her türlü alanda en iyiye odaklanın. Yemek yaparken, odanızı temizlerken, blog yazısı yazarken, dişlerinizi fırçalarken, vs.
 6. Her zaman sizden daha bilgili insanlar vardır, olacaktır. Bu yüzden her şeyi kendiniz düşünmeyi bırakın ve yaptığınız işte yönlendirici kişilere ulaşın ve size mentörlük etmesini sağlayın. Böylece çok daha hızlı ilerlersiniz.
 7. Pratik becerilerinizi geliştirin. Her zaman başkasına muhtaç olmaktansa birçok şeyi kendi kendinize çözebilmelisiniz.
 8. Tek görüş her zaman yetersizdir. Belki kendi görüşünüzde yanlış bir taraf vardır ama siz göremiyorsunuzdur. O yüzden mutlaka fikirlerinizi başkaları ile oylayın, başkalarının fikirlerine değer verin. Fikir alışverişinde bulunun.
 9. Yeni deneyimlere açık olun. Maddi şeylere değil deneyimlere yatırım yapın.
 10. Kişisel sağlığınıza özen gösterin. Tek barınağınız vücudunuzdur. Ona iyi bakarsanız, yapmak istediğiniz şeyleri halledebilmek için gerekli enerjiye sahip olursunuz.

Yukarıda saydıklarım, sizi başarıya götürecek uygulamalardır. Başarmanın yaşı olmadığı gibi ne kadar çok çalışırsanız o kadar çabuk başarıya ulaşırsınız.

Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap