Balıkların Wolverine’i Aksolotl balığı…

0

Balıkların Wolverine’ ı olarak adlandırdığım Aksolotl(Ambystoma mexicanum) balığı, kertenkele gibi kopan bir uzvunu yenileyebilmenin yanında tüm vücüdunu baştan aşağı tazeleyebilme özelliği ile ilginç ve benzeri olmayan özel bir canlı türüdür.

X-Men’de en sevdiğim karakter olan Wolverine gibi oda kendini tamamen yenileyebilmektedir. Wolverine’ den farkı çok çok uzun bir yaşam serüveni olmamasıdır. Doğal koşullarda ancak 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Sürekli kendini yenileyebilen bir hayvan nasıl ölümlü olur, oda beni düşündüren bir konu.

Bunun yanında bilim insanları tarafından üzerinde en çok inceleme ve deney yapılan canlı türleri arasında da yer almaktadır.

Kısaca Aksolotl balığından bahsedecek olursam da:

Dünyada sadece Meksika’ daki Chalco Gölünde yaşamaktadır.
Gün geçtikçe nesilleri tükenmeye doğru ilerlemektedir.
Etçil olup ufak solucanlar, balıklar, salyangozlar ve larvalarla beslenmektedir.
Boyları en uzun 45cm ye kadar çıkabilmektedir.
Göz kapakları olmayıp görüş yetileri çok gelişkin değildir.

Varlığından yakın zamanda haberdar olduğum bu balık hakkındaki kısa bilgileri sizinle de paylaşmak istedim. Hem görüntüsü hem de kendine has özelliği ile ilgileri üstüne çekmekte başarılı bir tür.

İlgilenenler için belli koşullar sağlandığında evde akvaryumda beslenebilecek bir balıkmış. Türkiye’de satılıp satılmadığından emin değilim ama balık satışı yapan pet shoplara sorabilirsiniz. 


Bu yazımdan başkalarınıda haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz.

Fikir ve eklemelerinizi yorumlarda bekliyorum.

Hepinize sağlıklı, mutlu bir gün dilerim…

Paylas.

Yorum Yap