Arama Geçmişini Silmek

0

Tüm internet tarayıcıları, internette ziyaret ettiğimiz siteleri belleğine atar ve kaydını tutar. Buradaki amaç; bir daha aynı siteye girdiğimizde daha hızlı açılmasını sağlamaktır.

Bazı durumlarda, girdiğimiz web sitelerinin gözükmesini istemeyiz. Ortak bilgisayar kullanıyorsak veya her hangi başka bir durum için.

Arama geçmişimizin görünmesini engellemek için her bir tarayıcıda ayrı ayrı silmemiz gerekmektedir. Size tek tek her bir tarayıcıda arama geçmişinizi nasıl sileceğinizi anlatacağım:

Arama geçmişini silmek:

 1. Chrome da geçmişi silme
  Aşağıdaki resimde gördüğünüz sağ üst köşedeki butona basınız ve açılan menüden geçmişe tıklayınız. Veya kısa yol tuşu için CTRL + H tuşlarına basınız.
  google-gecmis-temizleme

  Açılan sayfada sol üst köşedeki Tarama verilerini temizle.. isimli butona tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Geriye dönük son 1 saatlik, 1 günlük veya en baştan(hepsi) tüm verileri silebilirsiniz. Aşağıdaki kutulardan silmek istediğiniz kısımları işaretlemeyi unutmayın. Tüm kutuları işaretlerseniz, chrome’da yaptığınız geçmişe dönük tüm web site geçmişini silebilirsiniz.

  chrome-gecmis-sil

 2. Firefox ta geçmişi silme
  Aynı şekilde firefox’ta aşağıda gördüğünüz sağ üst köşedeki butona tıklayınız. Çıkan menüden GEÇMİŞ ibaresine geliniz. Açılan alt menüde Yakın Geçmişi Temizle… işaretleyiniz. Karşınıza bir pencere çıkacak. Orada chrome’da yaptığınız gibi zaman dilimini ve silmek istediğiniz kategorileri seçerek firefox’ta da internet arama geçmişini kolaylıkla silebilirsiniz.
  firefox-gecmis-sil
 3. Internet explorer geçmiş silme
  Aşağıdaki resimde gördüğünüz sağ üst köşedeki butona tıklayınız ve internet ayarları menüsüne geliniz. Yine bir alt resimde gördüğünüz gibi Genel sekmesinde ki tarama geçmişindeki sil butonuna tıklayınız. Ben ingilizce kullandığım için bende ingilizceleri yazmakta ama siz türkçe kullanıyorsanız dediğimi yaparsanız internet explorer için arama geçmişini başarı ile silmiş olursunuz. Yine her zamanki gibi SİL dediğinizde açılan pencerede istediğiniz seçenekleri silmek için işaretleyiniz ve en son sil butonuna basınız. Tüm geçmişi silmek için tüm seçenekleri işaretlemeniz gerekmektedir.
  ıe-gecmis-silme
  ıe-gecmis-silmek

En çok kullanılan tarayıcılarda arama geçmişi nasıl silinir belirttim. Diğer internet tarayıcılarında da benzer yöntemleri kullanarak arama geçmişini kolayca silebilirsiniz. Arama geçmişini silmekte bir sorun yaşıyorsanız yorum yapabilirsiniz ve size yardımcı olurum.

Son olarak tarayıcılarınızın güncelliğine göre butonlar veya menü isimleri değişiklik gösterebilir. Sizin yapmanız gereken şey tarama geçmişi, arama geçmişi, geçmiş gibi kelimeleri bulmak ve tıklandığınızda çıkan pencerede zaman dilimi ve seçenekleri işaretleyip arama geçmişini silmek.

Paylas.

Yorum Yap