Alışkanlık Kazanma: Alışkanlık Kazanmak İçin 4 Basit Adım

0

Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, sigarayı bırakmak, yürüyüş yapmak, kitap okumak ve daha birçok konuyu düzenli şekilde sürdürebilmek hiçte kolay değildir. Üşengeçlik, vakit darlığı, başka tercihler; bizi istediğimiz şeyi yapmaktan alıkoyar.

Sizlere 4 basit adımda, nasıl kolay şekilde alışkanlık kazanabileceğinizi anlatacağım. Bahsedeceğim şeyler sadece alışkanlık kazanmanızı kolaylaştıracaktır. Hiçbir çaba sarfetmeden istediğiniz şeyi düzenli bir şekilde sürdürebileceğinizi asla düşünmeyin!

4 Adımda Alışkanlık Kazanmanın Yolları:

 1. Odaklanın:
  Öncelikle alışkanlık kazanmak istediğiniz konuları bir kağıda yazın. İçlerinden en önemli olanları seçin. Daha sonra son kalan listeden sadece bir veya iki adet alışkanlığı seçin ve sadece onlara odaklanın. Böylece tüm enerjinizi ona odaklamış olacaksınız.
  Sigarayı bırakmak ve sağlıklı beslenmek istiyorsunuz. İkisini aynı anda uygulamak oldukça güç olacaktır. Bu yüzden ilk önce sigarayı bırakmayı deneyin. Sigarayı bıraktığınızda ise sağlıklı beslenme üzerine odaklanın. Bu noktada birçok örnek vermek mümkündür.
 2. Basitleştirin:
  Bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız, hedeflerinizi normalin altında belirleyin. Diyelimki her gün mekik çekmek istiyorsunuz. Hedefleyeceğiniz mekik adeti 100 olması yerine daha basit gerçekleştirebileceğiniz 20 olsun. Böylece alışkanlığı kazanmak daha basit olacaktır. Gün geçtikçe, hedeflediğiniz adete zaten ulaşacaksınız.
 3. Tutarlı Olun:
  Edinmek istediğiniz alışkanlığı hep aynı saatte yapın. Pazartesi sabah 7’de yürüyüşünüzü yapın. Her Pazartesi bu yürüyüşü aynı saatte tekrarlayın. Tutarlı olmak yaptığınızın alışkanlık haline gelmesini kolaylaştıracaktır.
 4. Tetikleyici unsurlar yaratın:
  Sizi alışkanlık yapmaya götürecek tetikleyici unsurlar yaratın. Bir örnekle açıklamak gerekirse; diş fırçaladıktan hemen sonra egzersiz yapacağım gibi. Bu şekilde belirleyeceğiniz tetikleyiciler size yapmanız gereken alışkanlığı hatırlatacaktır.

Sonuç olarak odaklanmak, işi basitleştirmek, tutarlı olmak ve tetikleyici unsurlar yaratmak; alışkanlık kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Spor mu yapmak istiyorsunuz, kitap okuma alışkanlığı mı kazanmak? Her güne 1 dakika spor veya 1 sayfa kitap okumakla başlasanız bile, en azından bir şey yapıyor olmak, yaptığınız şeyi alışkanlık haline dönüştürecektir.

Paylas.

Yorum Yap