Aeropress ve Hario V60 Dripper Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

Geçen günkü yazımda sizlere Chemex ve Moka Pot’un neler olduğunu ve nasıl kullanıldığı konularını anlatmıştım.

Bu yazımda ise diğer 3. nesil kahve demleme ekipmanlarından olan Aeropress ve Hario V60’dan bahsedeceğim. Her zaman belirttiğim gibi kendiniz için en uygun demleme yöntemini hepsini deneyerek bulabilirsiniz. Demleme yönteminiz kadar çekirdeği nasıl öğüttüğünüz, 1 bardak için kullandığınız kahve miktarları da çok önemlidir. 

Uygun tadı keşfederken her yönteme en azından 4, 5 defa şans verin ve ağız tadınıza göre öğütme derecesi ve kahve miktarını ayarlayın. Her bir yöntemde 4, 5 deneme yaptıktan sonra size uygun olan yöntemi keşfedebilirsiniz…

Aeropress

Aeropress 3. dalga kahve ekipmanlarının sembollerinden birisidir. Kahvenizi yüksek basınç ile demlemenizi sağlar ve yoğun aromalı, içimi kolay kahveler yaratır.

Bir Aeropress satın aldığınızda genellikle paket içerisinde 1 kaşık, 1 karıştırıcı, 1 huni, 1 enjektör, 1 filtre kapağı ve 1 hazne olmak üzere toplamda 6 adet parça bulunur.Ek olarak minimum 100 adet yedek kağıt filtreyle birlikte gelir.

Taşıması kolay olan Aeropress ile kahve hazırlamak çok kolaydır. Temizlenmesi de oldukça basittir. Lezzetli bir tat sunduğundan dolayı birçok kişi kahve makinelerinden veya French Press’ten dönüp Aeropress kullanmaya başlamıştır. Sonuçta herkesin ağız tadı farklı olacaktır. Size uygun olan demleme yöntemini ve tadı keşfetmek için tüm 3. Nesil kahve demleme ekipmanlarını deneyebilirsiniz. Böylelikle aldığınız sonuçlara göre yolunuza hangisi ile devam edeceğinizi seçebilirsiniz.

Aeropress ile kahve nasılyapılır?

  1. Ana hazne altına gelecek olan iri delikli plastik filtre üzerine 1 adet kağıt filtreyi yerleştirin ve bu plastik filtreyi ana hazneye vidalayın.
  2. Sonrasında ölçtüğünüz miktarda kahveyi filtre üzerinde kalan hazneye yerleştiriyoruz. Kahvenin öğütülme kalınlığı ve eklediğiniz suya göre farklı yoğunlukta tatlar alacaksınız. Size en uygun tadı yakalamak için 3, 5 deneme yapmaktan çekinmeyin. En sonunda aradığınız tadı mutlaka bulacaksınız.
  3. Kahvemizi ekledikten sonra Aeropress’i kahvemizi içeceğimiz fincan üzerine yerleştiriyoruz ve üzerine sıcak suyumuzu ölçerek boşaltıyoruz. İsterseniz 5-10 saniye karıştırın veya bir süre bekleyin size kalmış.
  4. Daha sonra en zevkli kısım geliyor. Şırıngayı hazneye yerleştirip itmeye başlıyoruz. Birden abanmanıza gerek yok. Yavaş yavaş iterek haznedeki suyu basınçla birlikte bardağımızın içine dolduruyoruz.
  5. Hazne içindeki tüm su bardağımıza boşaldığında kahve içim için hazır hale gelmiş olacaktır.

Hario V60 Dripper

Hario V60 dünyanın en çok kahve içen ülkelerinden Japonya’ nın biz kahve severlere olan eşsiz bir armağanıdır. Pour over tekniği için tasarlanmış koni şeklinde bir ekipmandır. Çok lezzetli bir kahve yapma imkanı sunmaktadır.

Otomatik filtre kahve makineleri suyu direkt boşaltır ve buda kahvenin tadını etkiler. Hario V60 ile çok daha kaliteli kahveler demlenebilir. Koni üzerindeki tırtıkları sayesinde su ile kahve çekirdekleri herbir noktada temas ederler ve kaliteli bir aroma yakalamanızı sağlarlar.

Hario V60 ile kahve nasıl yapılır?

  1. Filtre kağıdını V60’a düzgün şekilde yerleştirin. İlk başta kağıdı hafifçe ıslatmanız iyi olacaktır.
  2. V60 için uygun şekilde öğütülmüş kahveyi koni içerisine ekleyin. Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve çekirdekleri yeterli olacaktır. Unutmayın herkesin ağız tadı farklıdır. Kimisi hafif içim sever, kimi aromalı tercih eder ve kimisi sert içer. Kahve hazırlarken öğütülme derecesi veya kahve miktarını 3, 5 denemeden sonra kendiniz için uygun şekilde keşfedebilirsiniz.
  3. Daha sonra bir miktar suyu V60’ınız içerisine boşaltın ve 30 saniye kadar bekleyin. Kahve yatağında baloncuklar oluştuğunu göreceksiniz. Bu iyiye işarettir.
  4. Daha sonra kalan suyu dairesel hareketlerle V60’ınızın üzerinden yavaşça dökmeye başlayın. Dairesel hareketlerle suyun kahvenin her noktasına işlemesini sağlarsınız ve aroma olarak kahveden maksimum verimlilik alırsınız.
  5. V60 içerisindeki tüm su bardağınıza başaldığında kahveniz içim için hazırdır. Afiyetle içebilirsiniz.

Bugünkü yazımda böyle. Kahve ile ilgili öğrenmek istediğiniz diğer bilgiler için yorumlarınızı bana aktarabilirsiniz. 

Paylas.

Yorum Yap