3D Yazıcı ile Her Şeyi Yapabilirsiniz

0

3D yazıcı nedir?

Üç boyutlu baskı, dijital ortamlarda 3 boyutlu olarak tasarlanmış her hangi bir nesnenin katı formda basılma işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara da 3D YAZICI(3D Printer) adı verilmektedir.

Şuan fiyatı biraz yüksek olup pek yaygın olmasada ileriki yıllarda evlerimize gireceği kesin gibi gözükmekte.

3D yazıcı malzemeleri nelerdir?

3D baskılarda birçok türde hammadde kullanabilirsiniz. Modellemek istediğiniz nesne yapısına göre(sertlik, pürüzlü veya pürüzsüz yapı, kayganlık) en uygun hammaddeyi seçebilirsiniz. Normal kullanıcı bazında en yaygın olarak kullanılan hammaddeler PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerdir.

ABS ve PLA dışında stereolitografi materyaller, gümüş, titanyum, çelik, mum, fotopolimer ve polikarbonat gibi başka materyalleride 3D yazıcınızda baskı yapmak için kullanabilirsiniz.

Yakın zamanda çelik, gümüş, titanyum gibi hammaddelerin perakende satışları olacak gibi duruyor. Sadece üretim yapan fabrikalar değil son tüketicilerde evlerinde ufak çaplı 3D modellemeler için bu hammaddelere ihtiyaç duyacaktır.

3D yazıcı ile neler yapılabilir?

3 boyutlu modellediğiniz her türlü nesneyi 3D yazıcınız ile oluşturabilirsiniz. Bardak, oyuncak modelleri, saksı, telefon kabı, tuzluk vb. gibi birçok şeyi 3D yazıcı ile üretebilirsiniz.

Benim fikrime göre baskı aşamasında birçok hammadde kullanılabildiğinden dolayı gelişmiş bir 3D yazıcı ile yapamayacağınız şey kalmayacaktır. Kimbilir belki 3D yazıcıdan bir başka 3D yazıcı bile çıkaracağımız günler gelecektir 🙂

Aşağıdaki videoda bir ingiliz anahtarını modelleyip daha sonra 3D yazıcıdan nasıl çıkardıklarını göreceksiniz. Bakalım baskıdan sonra işe yarar bir alet ortaya çıkıyor mu? İzleyin görün!

3D Yazıcı ne kadar?

Kağıt baskı aldığımız yazıcılarla kıyasladığımızda 3D yazıcılar oldukça pahalı. Bu dönemde kişisel kullanım için almak pek mantıklı durmuyor.

Bir fiyat vermek gerekirse de en düşük modelleri için 3,000 TL’den başlıyor diyebilirim. Geçen gün bir modelini 4,000 TL fiyat ile Teknosa’da görmüştüm.

3D yazıcı, gerçekten heyecan verici bir buluş. Kişiselliğin ön planda olduğu bu dönemde 3D yazıcılar vasıtasıyla kendimiz için özel birçok ürün üretebileceğiz. Bende herkes gibi 3D yazıcıların ucuzlamasını ve yaygınlaşmasını beklemekteyim.

Paylas.

Yorum Yap