3. Nesil Kahvecilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Aşağıda 3. Nesil kahvecilikle ilgili kısa ve net bilgileri maddeler halinde sunacağım. 5 dakikanızı ayırarak bu yeni nesil kahvecilik hakkında genel bir bilgi edinebilir ve sonrasında İstanbul içinde hangi mekanlarda bu kahveleri tüketebileceğinizi öğrenebilirsiniz.


3.(yeni) nesil kahvecilik nedir?

 1. 1900’lü yılların başlarında tüketilmeye başlayan Nescafe türevi(instant coffee) suda çözünebilir kahvelerin hayatımıza girmesiyle kahve tüketim serüveni başlamış oldu. Günümüzde kahve severler olarak Nescafe’yi kahve olarak görmüyor ve pek tercih etmiyor olsakta halen çokça tüketilmektedir.

  1960’larla birlikte Starbucks gibi kahve zincirlerinin devreye girmesiyle 2. Nesil kahvecilik başlamış oldu. Suda çözünür kahvelerin yerini espresso, filtre kahve, latte ve americano gibi kahveler geldi. Böylece kahve içmekten aldığımız tat ve zevktte artmış oldu.
  2. Nesil kahveler nelerdir?

  Günümüzde ise 3. Nesil kahvecilik diye bir akım başlamış durumda. Artık kahve de şarap ve viski gibi konumlanmaya başladı. Çekirdek kalitesi, kavurma aşaması, öğütme sırasındaki süreç ve demleme yöntemleri büyük önem taşımaya başladı ve en iyi tadı bulmak için de arayış hep devam edecek gibi görünmekte.
 2. Yeni nesil kahvecilikte daha çok Arabica kahveler kullanılmaktadır çünkü kahve çekirdeğindeki kafein oranları %1-2 kadar olup içimi daha yumuşaktır.
 3. 3. Nesil kahve akımı ile artık kahveleri daha iyi tanıyoruz ve en taze kalacak şekilde saklıyor, öğütülmesi ve demlemesine daha çok özen gösteriyoruz. 

 4. Kahvenin kaliteli olması için ilk önce çekirdeklerinin çok iyi kavrulması gerekmektedir. Bunu biz kendimiz yapamayız fakat hazır kavrulmuşlarını satın alırken doğru tercihlerde bulunabiliriz. Ben marketlerden asla kahve satın almam.
  Bunun birinci nedeni dışarıda çok daha kalitelilerini bulabiliyor olmamdır.
  İkinci önemli bir nedense marketlerdeki kahve çekirdeklerinin öğütülmüş şekilde satılıyor olmasıdır. Öğütülmüş kahvede hızlı bozulacaktır. Starbucks veya aşağıda bahsedeceğim 3. Nesil kahve sunan mekanlardan alacağınız kahve hem daha lezzetli olacaktır hem de aldığınızda çekirdek olarak bulunacağından daha taze muhafaza edebileceksiniz. 


 5. Yukarıda bahsettiğim gibi kahveyi çekirdek olarak saklamalı ve sadece demleyeceğiniz zaman öğütmelisiniz. Bu şekildeki kullanımı, kahvenin en taze şekilde muhafıza edilmesini ve en iyi lezzeti sunmasını sağlayacaktır. Öğütücü olarak bir el değirmeni ve ya elektrikli değirmene ihtiyacınız olacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek nokta bu öğütücülerin bıçaklı değil de değirmen yapısında olmasıdır. Bu şekilde homojen bir şekilde öğütebilir ve kahveden daha çok lezzet alabilirsiniz. Öğütücü olarakta Sözen veya Hario marka bir el değirmeni veya Delonghi veya Baratza marka bir elektrikli değirmen tercih edebilirsiniz. Benim gördüğüm Delonghi marka elektrikli öğütücüleri birçok yerde bulabilirsiniz ve oldukça yaygın satış ağı bulunmaktadır.

  Delonghi Öğütücü

  Delonghi Öğütücü  Öğütücü alırken dikkat etmeniz gereken nedir?
  Çekirdeklerinizi hangi tür kahve için öğüteceğinizi bilip tercihinizi ona göre yapmalısınız. Espresso, filtre kahve için genelde 150 – 300 TL arası elektrikli öğütücüler iş görürken türk kahvesi için yetersiz kalmaktadırlar. Gördüğüm en büyük sıkıntı bu fiyat aralığındaki öğütücülerin çoğu türk kahvesi için çekirdeği iyi öğütememesidir. Bunun için iyi araştırma yapıp doğru öğütücüyü almakta fayda olacaktır.
 6. 3. Nesil kahve hazırlarken kahve çekirdeklerinizi Chemex için iri taneli, Hario V60 Dripper için orta taneli, Aeropress için iri taneli ve Moka Pot için ince taneli olarak öğütüp kullanabilirsiniz.

Yeni nesil kahveciler

Yazımın başında sizlere 3. Nesil kahve akımının ne olduğunu anlattım. Şimdiyse bu yeni nesil kahveciler arasında kaliteli olan birkaç mekanı sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki satın alacağınız Chemex, Hario V60 Dripper, Aeropress veya Moka pot ekipmanları ile evde kendi kahvenizi de yapabilirsiniz. Çok fazla kahve tüketiyorsanız evinizde bu ekipmanlar mutlaka olmalıdır.

Kahvemi dışarıda içmeyi tercih ediyorum ve ondan zevk alıyorum düşüncesindeysenizde aşağıdaki mekanlarda bulunmanızı tavsiye ederim.


 1. Petra Coffee Roasting – Gayrettepe Beşiktaş

  Merkezi bir yerde bulunması ve inanılmaz şık bir mekan olmasıyla Beşiktaş civarında tavsiye edebileceğim yegane üçüncü nesil kahve içilecek mekanlardan en güzellerinden biri.
 2. Coffee Sapiens – Karaköy

  Karaköy’de kahve içebileceğiniz birçok mekanı rahatlıkla bulabilirsiniz fakat kaliteli bir yer bekliyorsanız kurucularının Burak Göğüş ve Mirhan Göğüş’ün olduğu Coffee Sapiens’i tercih edebilirsiniz. Bu mekan dünyanın her yöresinden gelen en iyi kahve çekirdeklerini deneysel kavurma yöntemleri ile kavurup sizlere sunmaktadır.
 3. Drip Coffeeİst – Bağdat Caddesi

  
Üçüncü nesil kahve lezzetini elbette Anadolu yakasında da bulabilirsiniz. Bağdat Caddesinde bulunan ve işletmeciliğini Sinan Eryentür’ün yaptığı Drip Coffeeİst bu yakadaki ilk 3. Nesil kahvecilerden bir tanesidir ve bu mekanda birçok 3. Nesil kahve demleme ekipmanıyla Honduras, Mexico ve Peru gibi değişik yörelerin taze kavrulmuş kahvelerini demleyerek, zevkle içebilirsiniz.
 4. Coffee Nuts – Kozyatağı

  
Ömer Aydın tarafından kurulan CoffeeNuts Kozyatağı’nda bulunan ufak ama sevimli bir mekandır. Yine Anadolu yakasında 3. Nesil kahve tüketmek istediğinizde tercih edebileceğiniz yerlerden bir tanesidir.
 5. Dört – Kadıköy


  Doğma büyüme bir Kadıköy’lü olarak Dört’ten bahsetmeden geçmek olmaz. Karaköy’de Sapiens varsa Kadıköy’de de Dört vardır. Küçük ama sevimli bir mekan olan Dört’te kahvenizi yudumlarken yanında brownie’nizi yiyebilir ve hayattan büyük bir keyif alabilirsiniz.

Bir kahve sever olarak kahve ile ilgili yazılarımı sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazımda 3. Nesil kahvecilikle ilgili bilgilerimi sizlerle paylaştım ve yazımın sonunda da Chemex ve Aeropress başta olmak üzere diğer 3. Nesil kahve ekipmanlarını kullanarak size güzel lezzetler sunan mekanlardan bahsettim.

Sizde kahve ile ilgili deneyim ve bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız hepimize faydası dokunacaktır.
Günlerinizden neşe, masalarınızdan kahve eksik olmasın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Paylas.

Yorum Yap